egyenlít ige 4b4

1. ts (tárgy n. is) ’〈eltérő mértékű v. értékű dolgokat〉 egyenlővé tesz, kiegyenlít, ill. 〈egy másiktól eltérő dolgot〉 a másikkal azonos mértékűvé változtat, ellensúlyoz, kompenzál’ ❖ nemde ezen karika is két eggyenlő fél gömbölyökre oſztaná el az égi nagy gömbölyt? vagy is az éſzaki réſzt a’ délivel eggyenlítené? (1809 Varga Márton 8510001, 7) | a jusokat akartuk egyenliteni (1835 Kossuth Lajos összes munkái CD32) | a két kép intenzitását egyenlíteni (1893 PallasLex. CD02) | Irígykedtek a protekciósokra és a szerencsésekre, akiknek jobb jutott. […] Pótlékokkal lehetett volna egyenlíteni (1941 Veres Péter 9771013, 105) | nem a számérték feloldására ment a vita, hanem, hogy ezt megtartva egy bevételi oldallal egyenlíteni tudjuk (1993 Országgyűlési Napló CD62).

1a. (tárgy n. is) (kissé rég) ’〈vmely dolgot〉 hozzáigazít vmihez v. összhangba hoz vmivel, ill. 〈több dolgot〉 ilyen módon egyensúlyba hoz v. vmilyen szempontból egységessé tesz v. annak tekint’ ❖ [vonzódásaimat] mindenkor Aszszony Anyámnak hozzám mutatott nagy jóságához, és kegyességéhez egyenliteni iparkodtam (1779 Mészáros Ignác ford.–Leprince de Beaumont C3091, 18) | a’ vétket a’ büntetéssel egyenlíteni kell az Itéletben (1821 Mátyási József C3060, 34) | Clauzal egy uj inditvány által igyekezett a Prónay, és Pázmándy véleményeit egyenliteni (1833 Kossuth Lajos összes munkái CD32) | [a keresztény] hit egyenlít, és helyére állitja a’ teremtményt (1842 Pesti Hírlap CD61) | Magyar-mongol két nyelvet egyenlítő irat (1877 Magyar írók élete CD27).

2. tn (Sp)(gólt lő, pontot szerez stb., és ezzel) eredményben, gólban, pontszámban, ill. megnyert mérkőzések, játszmák stb. számában utoléri ellenfelét, kiegyenlít’ ❖ Az első gólt a WAC érte el, a MAC azonban Lator góljával egyenlített és 1 : 1 arányban végződött a félidő (1929 Budapesti Hírlap máj. 14. C4717, 16) | Markos szabadrugásból egyenlit (1933 Pesti Hírlap szept. 26. C5681, 14) | [a jégkorongmérkőzésen] az Alba Vaszjunyin góljával egyenlített (2 : 2) (1995 Magyar Hírlap CD09) | Mindkét magyar csapat vereséget szenvedett a női kosárlabda Euroliga negyeddöntőjének első mérkőzésén, s ma a Sopron és a Pécs is hazai pályán egyenlíthet a két nyert meccsig tartó párharcban (2002 Magyar Hírlap CD09).

2a. ts (Sp, sajtó) ’〈gólarányt, eredményt〉 egyenlővé tesz, kiegyenlít, ill. 〈vesztésre álló mérkőzést〉 ezáltal döntetlenre változtat’ ❖ megpróbálták megfordítani az eredményt, legalábbis egyenlíteni (1973 Népszabadság márc. 29. C7823, [12]) | Mohamed Aida innen, a sírból is visszahozta a csörtét, 13 : 13-ra egyenlítve az eredményt (1995 Magyar Hírlap CD09) | A Vasas remek hajrával egyenlítette 2–2-re az első meccset (2000 Magyar Hírlap CD09) | [A kosárlabda-bajnokság negyedik mérkőzésén] a házigazda óriási küzdelemben győzött, ezzel 2 : 2-re egyenlítette az összesített állást (2002 Népszava jún. 14. C7465, 13).

2b. ts (Sp, sajtó) ’〈(pont)különbséget〉 behoz, ledolgoz(, és ezzel az állást egyenlővé teszi), ill. 〈kapott gólt〉 viszonoz, kompenzál’ ❖ [Gombos Sándor] négyszer is egyenlítette Casmir tusselőnyét (1927 Pesti Hírlap dec. 23. C5675, 24) | Ferencváros–Kispest 3 : 2 (2 : 2). Izgalmas játék. Hrotkó gólját Füstös, majd Füstös gólját Hrotkó egyenlíti (1942 Népszava szept. 15. C7510, 9) | Zsitva Viktor a lila-fehéreknek szerzett vezetést. Ezt az előnyt a 31. percben Ziegler János egyenlítette (1 : 1) (1969 Népszabadság febr. 9. C4819, [16]) | Sottani emberelőnyös gólját Biros jó egy perc múlva egyenlítette (2001 Magyar Hírlap CD09).

2c. tn ’〈annak kif-ére, hogy vmely versengésben, küzdelemben stb. az egyik fél utoléri a másikat, ezáltal az erőviszonyokat, a küzdelem állását kiegyenlítettebbé teszi〉’ ❖ a tagok fölénye tűrhetetlen volt, valamivel egyenlítenem kellett (1972 Várkonyi Nándor 2021054, 1033) | Ami a személyeskedést illeti, […] Torgyán képviselő úrnak sikerült egyenlítenie (1994 Országgyűlési Napló CD62) | Bulgária és Románia működőtőke-importjának […] gyors előretörésével összevetve az említett „irigyelt” két ország [ti. Lengyelország és Csehország] majdhogynem egyenlít (1996 Figyelő CD2601) | bebizonyosodott, hogy a Janó haverja jó néhány grammal átverte őket. A pénzt és a füvet eltették. Egy darabig aggódtak, hogy mi lesz, de a Janó haverja úgy gondolta, ezzel egyenlítettek (2005 Bódis Kriszta 3148002, 797).

3. ts (átv is) ’〈tartozást〉 kifizet, kiegyenlít, ill. 〈kárt〉 megfizet, megtérít’ ❖ az ország elveszti ezeknek [ti. a jövedelmező vasútvonalaknak] előnyeit, mellyek a kevésbé jövedelmezők kárait némileg egyenlithetnék (1848 Széchenyi István CD1501) | az adós akkora és annyi darab váltóban egyenlíti tartozását, mint azt a hitelező kívánja (1916 RévaiNagyLex. C5710, 430) | [a hajózásnál] a bevétel fele a (kis-) tulajdonosokat illette, […] ebből egyenlítették a kb. 10%-nyi adót is (2000 Magyar néprajz CD47) | évtizedes tartozásunkat egyenlítjük a bérfejlesztéssel (2000 Országgyűlési Napló CD62).

4. ts (rég, átv is) ’felszínét egyenletessé téve alakít, egyenget, ill. ezáltal vmivé formál vmit’ ❖ [a Duna] partjain állott erősségek, mellyekben egykor török őrség tanyázott, most lerontvák és sikfölddel egyenlítvék (1834 Jelenkor C0227, 320) | Atyáink nem láták azt [ti. az emberiség aranykorát], utódaink egykor kivívandják, a mi kötelességünk nekik az utat egyenlítni (1839 Kazinczy Gábor ford.–Saint-Simon CD53) | [az összegyűrt levelet] simitá, egyenlité, gonddal, óvatosan (1847 Kemény Zsigmond C2598, 184) | népes városokat egyenlit sik földdé (1851 Kuthy Lajos C2863, 31) | [a vásártér] már egészen egyenlitve van, s csak a kavicsolás hiányzik még (1854 Vasárnapi Újság CD56).

5. ts (ritk) ’egyenletes eloszlásúvá tesz vmit’ ❖ Ne hogy igen lágy legyen a tészta, […] inkább kissé ruganyosan keményre kell egyenliteni (1892 Zilahy Ágnes C6079, 213) | [a szemléletváltás] gyökeres, alapvető, hiszen az orvos-beteg viszonylatban egyenlőtlenül megnyilvánuló felelősség-megosztást egyenlíteni szándékozik (1997 Országgyűlési Napló CD62).

Ö: ki~.

ÖU: el~.

Sz: egyenlítés.

Vö. CzF. egyenlít · egyenlit; ÉrtSz.; TESz. egyenlő; ÉKsz.

1. tárgyas (tárgy n. is)
〈eltérő mértékű v. értékű dolgokat〉 egyenlővé tesz, kiegyenlít, ill. 〈egy másiktól eltérő dolgot〉 a másikkal azonos mértékűvé változtat, ellensúlyoz, kompenzál
nemde ezen karika is két eggyenlő fél gömbölyökre oſztaná el az égi nagy gömbölyt? vagy is az éſzaki réſzt a’ délivel eggyenlítené?
(1809 Varga Márton)
a jusokat akartuk egyenliteni
(1835 Kossuth Lajos összes munkái)
a két kép intenzitását egyenlíteni
(1893 PallasLex.)
Irígykedtek a protekciósokra és a szerencsésekre, akiknek jobb jutott. […] Pótlékokkal lehetett volna egyenlíteni
(1941 Veres Péter)
nem a számérték feloldására ment a vita, hanem, hogy ezt megtartva egy bevételi oldallal egyenlíteni tudjuk
(1993 Országgyűlési Napló)
1a. (tárgy n. is) (kissé rég)
〈vmely dolgot〉 hozzáigazít vmihez v. összhangba hoz vmivel, ill. 〈több dolgot〉 ilyen módon egyensúlyba hoz v. vmilyen szempontból egységessé tesz v. annak tekint
[vonzódásaimat] mindenkor Aszszony Anyámnak hozzám mutatott nagy jóságához, és kegyességéhez egyenliteni iparkodtam
(1779 Mészáros Ignác ford.Leprince de Beaumont)
a’ vétket a’ büntetéssel egyenlíteni kell az Itéletben
(1821 Mátyási József)
Clauzal egy uj inditvány által igyekezett a Prónay, és Pázmándy véleményeit egyenliteni
(1833 Kossuth Lajos összes munkái)
[a keresztény] hit egyenlít, és helyére állitja a’ teremtményt
(1842 Pesti Hírlap)
Magyar-mongol két nyelvet egyenlítő irat
(1877 Magyar írók élete)
2. tárgyatlan (Sp)
(gólt lő, pontot szerez stb., és ezzel) eredményben, gólban, pontszámban, ill. megnyert mérkőzések, játszmák stb. számában utoléri ellenfelét, kiegyenlít
Az első gólt a WACWiener Athletiksport Club ’Bécsi Atlétikai Klub’ érte el, a MACMagyar Atlétikai Klub azonban Lator góljával egyenlített és 1 : 1 arányban végződött a félidő
(1929 Budapesti Hírlap máj. 14.)
Markos szabadrugásból egyenlit
(1933 Pesti Hírlap szept. 26.)
[a jégkorongmérkőzésen] az Alba Vaszjunyin góljával egyenlített (2 : 2)
(1995 Magyar Hírlap)
Mindkét magyar csapat vereséget szenvedett a női kosárlabda Euroliga negyeddöntőjének első mérkőzésén, s ma a Sopron és a Pécs is hazai pályán egyenlíthet a két nyert meccsig tartó párharcban
(2002 Magyar Hírlap)
2a. tárgyas (Sp, sajtó)
〈gólarányt, eredményt〉 egyenlővé tesz, kiegyenlít, ill. 〈vesztésre álló mérkőzést〉 ezáltal döntetlenre változtat
megpróbálták megfordítani az eredményt, legalábbis egyenlíteni
(1973 Népszabadság márc. 29.)
Mohamed Aida innen, a sírból is visszahozta a csörtét, 13 : 13-ra egyenlítve az eredményt
A Vasas remek hajrával egyenlítette 2–2-re az első meccset
(2000 Magyar Hírlap)
[A kosárlabda-bajnokság negyedik mérkőzésén] a házigazda óriási küzdelemben győzött, ezzel 2 : 2-re egyenlítette az összesített állást
(2002 Népszava jún. 14.)
2b. tárgyas (Sp, sajtó)
(pont)különbséget〉 behoz, ledolgoz(, és ezzel az állást egyenlővé teszi), ill. 〈kapott gólt〉 viszonoz, kompenzál
[Gombos Sándor] négyszer is egyenlítette Casmir tusselőnyét
(1927 Pesti Hírlap dec. 23.)
Ferencváros–Kispest 3 : 2 (2 : 2). Izgalmas játék. Hrotkó gólját Füstös, majd Füstös gólját Hrotkó egyenlíti
(1942 Népszava szept. 15.)
Zsitva Viktor a lila-fehéreknek szerzett vezetést. Ezt az előnyt a 31. percben Ziegler János egyenlítette (1 : 1)
(1969 Népszabadság febr. 9.)
Sottani emberelőnyös gólját Biros jó egy perc múlva egyenlítette
(2001 Magyar Hírlap)
2c. tárgyatlan
〈annak kif-ére, hogy vmely versengésben, küzdelemben stb. az egyik fél utoléri a másikat, ezáltal az erőviszonyokat, a küzdelem állását kiegyenlítettebbé teszi〉
a tagok fölénye tűrhetetlen volt, valamivel egyenlítenem kellett
(1972 Várkonyi Nándor)
Ami a személyeskedést illeti, […] Torgyán képviselő úrnak sikerült egyenlítenie
(1994 Országgyűlési Napló)
Bulgária és Románia működőtőke-importjának […] gyors előretörésével összevetve az említett „irigyelt” két ország [ti. Lengyelország és Csehország] majdhogynem egyenlít
(1996 Figyelő)
bebizonyosodott, hogy a Janó haverja jó néhány grammal átverte őket. A pénzt és a füvet eltették. Egy darabig aggódtak, hogy mi lesz, de a Janó haverja úgy gondolta, ezzel egyenlítettek
(2005 Bódis Kriszta)
3. tárgyas (átv is)
〈tartozást〉 kifizet, kiegyenlít, ill. 〈kárt〉 megfizet, megtérít
az ország elveszti ezeknek [ti. a jövedelmező vasútvonalaknak] előnyeit, mellyek a kevésbé jövedelmezők kárait némileg egyenlithetnék
(1848 Széchenyi István)
az adós akkora és annyi darab váltóban egyenlíti tartozását, mint azt a hitelező kívánja
(1916 RévaiNagyLex.)
[a hajózásnál] a bevétel fele a (kis-) tulajdonosokat illette, […] ebből egyenlítették a kb.körülbelül 10%-nyi adót is
(2000 Magyar néprajz)
évtizedes tartozásunkat egyenlítjük a bérfejlesztéssel
(2000 Országgyűlési Napló)
4. tárgyas (rég, átv is)
felszínét egyenletessé téve alakít, egyenget, ill. ezáltal vmivé formál vmit
[a Duna] partjain állott erősségek, mellyekben egykor török őrség tanyázott, most lerontvák és sikfölddel egyenlítvék
(1834 Jelenkor)
Atyáink nem láták azt [ti. az emberiség aranykorát], utódaink egykor kivívandják, a mi kötelességünk nekik az utat egyenlítni