éhkopp fn 3A1

’az az állapot, hogy vki, vmi éhes v. éhezik, ill. nyomorog, nélkülöz’ ❖ Hasa az éh kopnak ekhójától korog (1800 u. Farkas András C1671, 24) | [a tigris] kénytelen abbanhagyni a harczot, s étlen éhkoppal visszaúszni a partra (1870 Jókai Mór C2281, 12) | Ha a szállás közvetlen környékét a [bambuti]horda minden tagja két-háromszor átcserkészte és vadászattal, gyűjtögetéssel az abban az évszakban elérhető vadat és ehető táplálékot behozta, akkor a horda kénytelen más helyet keresni, ha nem akar éhkoppon maradni (1943 Ethnographia C6829, 12) | Ha ő nem tartja szemét a kamarán is, a család hamar éhkopra kerül (1980 Béres Ferenc 2206024, 6) | a gyerekek egy része korgó gyomorral megy iskolába. Éhkoppon pedig nem lehet a tananyagra figyelni (1997 Magyar Hírlap CD09).

a. ’〈annak az állapotnak, helyzetnek a kif-ére, amelyben vmely közösség nem jut pénzügyi forrásaihoz, támogatáshoz〉’ ❖ nyissa meg végre pénzügyi forrásait az oly sokáig éhkoppon tartott Olaszország előtt (1913 Blaskovich Sándor CD10) | Mit féltek úgy a konstantinápolyi kérdéstől […], ezzel csak az osztrák imperializmus számára kaparjátok ki a gesztenyét a parázsból, magatok pedig, mint Crispi alatt láthattátok, éhkoppon maradtok! (1913 Blaskovich Sándor CD10) | ha a Nemzetire túl sok pénzt fordítanak, akkor a kultúra más ágazatai éhkoppon maradnak (1998 Magyar Hírlap CD09).

Vö. CzF.; ÉrtSz.; SzólKm.; TESz.; ÉKsz.; ÚMTsz.

éhkopp főnév 3A1
az az állapot, hogy vki, vmi éhes v. éhezik, ill. nyomorog, nélkülöz
Hasa az éh kopnak ekhójától korog
(1800 u. Farkas András)
[a tigris] kénytelen abbanhagyni a harczot, s étlen éhkoppal visszaúszni a partra
(1870 Jókai Mór)
Ha a szállás közvetlen környékét a [bambuti]horda minden tagja két-háromszor átcserkészte és vadászattal, gyűjtögetéssel az abban az évszakban elérhető vadat és ehető táplálékot behozta, akkor a horda kénytelen más helyet keresni, ha nem akar éhkoppon maradni
(1943 Ethnographia)
Ha ő nem tartja szemét a kamarán is, a család hamar éhkopra kerül
(1980 Béres Ferenc)
a gyerekek egy része korgó gyomorral megy iskolába. Éhkoppon pedig nem lehet a tananyagra figyelni
(1997 Magyar Hírlap)
a.
〈annak az állapotnak, helyzetnek a kif-ére, amelyben vmely közösség nem jut pénzügyi forrásaihoz, támogatáshoz〉
nyissa meg végre pénzügyi forrásait az oly sokáig éhkoppon tartott Olaszország előtt
(1913 Blaskovich Sándor)
Mit féltek úgy a konstantinápolyi kérdéstől […], ezzel csak az osztrák imperializmus számára kaparjátok ki a gesztenyét a parázsból, magatok pedig, mint Crispi alatt láthattátok, éhkoppon maradtok!
(1913 Blaskovich Sándor)
ha a Nemzetire túl sok pénzt fordítanak, akkor a kultúra más ágazatai éhkoppon maradnak
(1998 Magyar Hírlap)
Vö. CzF.; ÉrtSz.; SzólKm.; TESz.; ÉKsz.; ÚMTsz.

Beállítások