átrajzol ts ige 1a

1. (átv is) ’〈képet, ábrát〉(áttetsző papír, üveg stb. segítségével) átmásol vhova, ill. máshova vetít’ ❖ Hányszor rajzolták édes álmaim át a jövőbe boldog képedet (1871 Darmay Viktor C1352, 20) | Ő azokat a színes virágokat, amiket én hártyára festettem, átrajzoltatta vászonra, s aztán színes fonalakkal kihímezte (1904 Jókai Mór CD18) | az alaposan megtisztított (zsírtalanított) üveg-, illetve műanyag lapot ráhelyezzük az ábrára, erősen lenyomjuk, miközben a festékpasztával átrajzoljuk a mintát (1996 Lakáskultúra CD39).

2. ’〈rajzot, vonalat〉 újra áthúz’ ❖ Égetés után rendszerint a körvonalokat még aranynyal is átrajzolják (1894 PallasLex. CD02) | a városi térképbe beírt, piros ceruzás kereszteket piros tintával, nullkörzővel kellett átrajzolnia (1991 Terplán Zénó CD30).

3. ’újra és másképp megrajzol, ill. áttervez vmit’ ❖ újra meg újra átrajzolta [a tervet], mert az ornamentika rendszere nem esett egybe az ablakok tengelyeivel (1972 Granasztói Pál 2021010, 903) | Nem egy az egyben másolom [a fényképeket], hanem nagyon is szabadon használom őket: átrajzolom, összerakom, új elemeket teszek hozzájuk vagy éppen elveszek valamit (1995 Magyar Hírlap CD09) | Ennek az autónak a megjelenését elsősorban az átrajzolt orr-rész határozza meg (1996 Magyar Hírlap CD09).

3a. ’〈(képként v. térképként felfogható, ill. ábrázolható) helyzetet, tény(állás)t〉 megváltoztat, átalakít’ ❖ Nem gondol arra, hogy az általa átrajzolt térkép alapján létre jöhet a jövő Európájában tartós békét biztosító államközi egyensúly? (1916 Sas Andor CD10) | Az óceánhajózás és a felfedezések átrajzolták [Magyarország] kereskedelmi és gazdaságföldrajzi kapcsolatrendszerét (1999 Mezey Barna CD17).

Sz: átrajzolódik.

Vö. ÉrtSz.; ÉKsz.

átrajzol tárgyas ige 1a
1. (átv is)
〈képet, ábrát〉 (áttetsző papír, üveg stb. segítségével) átmásol vhova, ill. máshova vetít
Hányszor rajzolták édes álmaim át a jövőbe boldog képedet
(1871 Darmay Viktor)
Ő azokat a színes virágokat, amiket én hártyára festettem, átrajzoltatta vászonra, s aztán színes fonalakkal kihímezte
(1904 Jókai Mór)
az alaposan megtisztított (zsírtalanított) üveg-, illetve műanyag lapot ráhelyezzük az ábrára, erősen lenyomjuk, miközben a festékpasztával átrajzoljuk a mintát
(1996 Lakáskultúra)
2.
〈rajzot, vonalat〉 újra áthúz
Égetés után rendszerint a körvonalokat még aranynyal is átrajzolják
(1894 PallasLex.)
a városi térképbe beírt, piros ceruzás kereszteket piros tintával, nullkörzővel kellett átrajzolnia
(1991 Terplán Zénó)
3.
újra és másképp megrajzol, ill. áttervez vmit
újra meg újra átrajzolta [a tervet], mert az ornamentika rendszere nem esett egybe az ablakok tengelyeivel
(1972 Granasztói Pál)
Nem egy az egyben másolom [a fényképeket], hanem nagyon is szabadon használom őket: átrajzolom, összerakom, új elemeket teszek hozzájuk vagy éppen elveszek valamit
(1995 Magyar Hírlap)
Ennek az autónak a megjelenését elsősorban az átrajzolt orr-rész határozza meg
(1996 Magyar Hírlap)
3a.
(képként v. térképként felfogható, ill. ábrázolható) helyzetet, tény(állás)t〉 megváltoztat, átalakít
Nem gondol arra, hogy az általa átrajzolt térkép alapján létre jöhet a jövő Európájában tartós békét biztosító államközi egyensúly?
(1916 Sas Andor)
Az óceánhajózás és a felfedezések átrajzolták [Magyarország] kereskedelmi és gazdaságföldrajzi kapcsolatrendszerét
(1999 Mezey Barna)
Sz: átrajzolódik
Vö. ÉrtSz.; ÉKsz.

Beállítások