bajnokság fn 3A8

1. (Sp) ’a bajnoki cím elnyerésére megrendezett verseny(sorozat)’ ❖ A 80 kilométeres bajnokság második részében […] mindig a szemem előtt lebegett a kitűzött czélom (1898 Csapodi István ford.–Tissié C1253, 51) | tudtam, hogy hajlott kora ellenére kitűnően tenniszezik, s pár nappal ezelőtt hallottam, hogy megnyert egy nemzetközi bajnokságot (1937 Karinthy Frigyes 9309003, 215) | Tudja, hogy bajnokságon is akartak indítani? (1969 Mándy Iván 9420024, 162) | Victoria állam ifjúsági bajnokságán Dani Péter az ausztrál Nash-sel bejutott a párosok elődöntőjébe (1995 Magyar Hírlap CD09).

1a. (Sp) ’ezen elért első helyezés, győzelem, ill. bajnoki cím’ ❖ Harc a bajnokságért Magyarországon. […] A győző 70 frt értékü bajnoki emlékérmet és a „Magyarország evező bajnoka” cimet nyeri (1883 Pesti Hírlap júl. 26. C5631, 13) | Szerintem megérdemelte a bajnokságot (1960 Esti Hírlap szept. 3. C4749, 1) | a labda védhetetlenül vágódik a felső sarokba, megvan az egyenlítés, megvan az egy pont, megvan a bajnokság, de egy síp beleszól (1974 Zsolt István 9808002, 99) | [George Foreman] a német Axel Schulz […] ellen április 22-én védi meg bajnokságát (1995 Magyar Hírlap CD09).

2. (rég) ’vitézség, bátorság, hősiesség, ill. vkinek ilyen volta’ ❖ el-beszéllé ezen népnek erköltsét, bajnoksága eredetét (1779 Verseghy Ferenc CD01) | Ete, vitéz elszánása szerint, hihetetlen bajnoksággal küzdve keresi halálát (1826–1827 Toldy Ferenc 8481034, 21) | tatár s más vad népfajokkal is szövetkeztünk, melyeknek neve rettenetesb volt mint bajnoksága (1862 e. Szemere Bertalan C3939, 104).

3. (rég) ’bajvívás, párviadal’ ❖ Az igaz Egek e kétséges bajnokságban segítségül lettek (1789 Péczeli József ford.–Voltaire C3449, 33) | a’ Filisteusok nem adtak hatalmat Góliátnak erre a’ bajnokságra (1791 Péczeli József ford.–Maisonnet C5363, 71).

Ö: házi~, világ~; a -bajnokság címszó alatt: birkózó~, boksz~, férfi~, futball~, futó~, jégkorong~, junior~, kézilabda-~, korcsolya~, kosárlabda-~, labdarúgó-~, ökölvívó-~, pingpong~, póker~, röplabda~, sakk~, sí~, tenisz~, tornász~, úszó~, veterán~, vízilabda-~.

Vö. CzF.; ÉrtSz.; TESz. bajnok; ÉKsz.

bajnokság főnév 3A8
1. (Sp)
a bajnoki cím elnyerésére megrendezett verseny(sorozat)
A 80 kilométeres bajnokság második részében […] mindig a szemem előtt lebegett a kitűzött czélom
(1898 Csapodi István ford.Tissié)
tudtam, hogy hajlott kora ellenére kitűnően tenniszezik, s pár nappal ezelőtt hallottam, hogy megnyert egy nemzetközi bajnokságot
(1937 Karinthy Frigyes)
Tudja, hogy bajnokságon is akartak indítani?
(1969 Mándy Iván)
Victoria állam ifjúsági bajnokságán Dani Péter az ausztrál Nash-sel bejutott a párosok elődöntőjébe
(1995 Magyar Hírlap)
1a. (Sp)
ezen elért első helyezés, győzelem, ill. bajnoki cím
Harc a bajnokságért Magyarországon. […] A győző 70 frtforint értékü bajnoki emlékérmet és a „Magyarország evező bajnoka” cimet nyeri
(1883 Pesti Hírlap júl. 26.)
Szerintem megérdemelte a bajnokságot
(1960 Esti Hírlap szept. 3.)
a labda védhetetlenül vágódik a felső sarokba, megvan az egyenlítés, megvan az egy pont, megvan a bajnokság, de egy síp beleszól
(1974 Zsolt István)
[George Foreman] a német Axel Schulz […] ellen április 22-én védi meg bajnokságát
2. (rég)
vitézség, bátorság, hősiesség, ill. vkinek ilyen volta
el-beszéllé ezen népnek erköltsét, bajnoksága eredetét
(1779 Verseghy Ferenc)
Ete, vitéz elszánása szerint, hihetetlen bajnoksággal küzdve keresi halálát
(1826–1827 Toldy Ferenc)
tatár s más vad népfajokkal is szövetkeztünk, melyeknek neve rettenetesb volt mint bajnoksága