célszalag fn 3A4 (Sp, átv is)

’a célban rendsz. mellmagasságban kifeszített szalag, amelyet a győztes versenyző szakít át’ ❖ [a kerékpárversenyen a Huet–Büchner páros az utolsó fordulónál] előre tör, s a közönség lelkes éljenzése közt, félhosszal mint biztos első megy át a célszalagon (1896 Pesti Hírlap okt. 11. C5644, 6) | A futó, gyalogló s kerékpáros versenyeken két oszlopot állítanak, a pálya mindkét szélére egyet. Ezen oszlopokat szalaggal kötik össze; ki először éri a célszalagot, az a győztes (1912 RévaiNagyLex. C5700, 352) | A dolgok jelenlegi állása szerint nem kizárt, hogy közülük [ti. az európai uniós tagságra esélyes 12 ország közül] – a behozhatatlan hátrányban lévő Bulgária és Románia kivételével – tízen egyszerre szakítják majd át a célszalagot (2000 Figyelő CD2601).

Vö. ÉrtSz.; ÉKsz.

célszalag főnév 3A4 (Sp, átv is)
a célban rendsz. mellmagasságban kifeszített szalag, amelyet a győztes versenyző szakít át
[a kerékpárversenyen a Huet–Büchner páros az utolsó fordulónál] előre tör, s a közönség lelkes éljenzése közt, félhosszal mint biztos első megy át a célszalagon
(1896 Pesti Hírlap okt. 11.)
A futó, gyalogló s kerékpáros versenyeken két oszlopot állítanak, a pálya mindkét szélére egyet. Ezen oszlopokat szalaggal kötik össze; ki először éri a célszalagot, az a győztes
(1912 RévaiNagyLex.)
A dolgok jelenlegi állása szerint nem kizárt, hogy közülük [ti. az európai uniós tagságra esélyes 12 ország közül] – a behozhatatlan hátrányban lévő Bulgária és Románia kivételével – tízen egyszerre szakítják majd át a célszalagot