békaperspektíva fn 6A
1. (Műv) ’az alulról felfelé nézés képzetét keltő, az ábrázolt tárgyat, személyt, jelenetet stb. a szem magasságának megfelelő rövidülésben láttató(, kül. a reneszánsz és a barokk kor művészei által alkalmazott) perspektíva, ill. ilyen ábrázolási mód; alulnézet’ ❖ [Az Operaház Lotz Károly által készített mennyezetfestményein] a kompozíció központja a mennyezet közepe, melyet a csillár jelöl meg, ideirányulnak, itt futnak össze a békaperspektíva rövidülései (1938 e. Ybl Ervin 9793001, 211) | A [fény]képek furcsaságához gyakran hozzájárul a békaperspektíva. Nem megmutatja a dolgokat, hanem a dolgok alá mutat – a szó szoros értelmében is és szimbolikus értelemben is (1980 Sebők Zoltán 2054038, 459) | A békaperspektíva alkalmazása a reneszánsz és a barokk mennyezet- és kupolafestészetben volt gyakori (1994 MagyarNagyLex. C5816, 480).
2. (gúny) ’beszűkült, kicsinyes nézőpont, szűk látókör, ill. az átlag- v. kisember látásmódját érvényesítő megközelítési v. ábrázolási mód’ ❖ A kispolgár Reinhardtnak az az egyetlen heroikus elhatározása, hogy a színházaiba gyülekezett embereket igyekszik kiragadni békaperspektívájukból és arra kényszeríti őket […], hogy számukra szédítő magasságból nézzenek végig életeket (1911 Feleky Géza CD10) | Helyes-e, ha mi megtakarítjuk magunknak a megismerés fárasztó munkáját és a színház tudományos világirodalmának mellőzésével mindent kizárólag a mi kis színházi világunk békaperspektívájából szemlélünk? (1958 Magyar Nemzet aug. 1. C0354, 4) | [Chabrol francia filmrendező] túl van már a „leleplezéseken”: kiábrándulása mélyebb, s békaperspektívája révén vigasztalanabb. Politikáról, történelemről nála szó sem esik (1990 Bikácsy Gergely 2011011, 37).
2a. (-ból raggal, hsz-szerűen) (ritk, kissé tréf) ’vmely dolgot, jelenséget közelről, aprólékosan szemlélve, részleteiben is ismerve’ ❖ Gyerekként indultam el a diósjenői kocsma elől, egy Laurin Clementtel, így békaperspektívából láttam az egész történetet: az autózás száz esztendejéből jó 75 évet (1995 Magyar Hírlap CD09).
Vö. ÉrtSz.; ÉKsz.