🚧 Figyelem! A szócikk főszerkesztés alatt áll.

farkastinóru fn 1A (Gomba)

’Európa tű- és lomblevelű erdeiben honos, szürkésbarna kalapú, sárga, alul vörösen recézett, széles, vaskos tönkű, keserű ízű, gyengén mérgező tinórugomba, ill. e gombák faja (Caloboletus calopus)’ ❖ egészen kevés van belőle [ti. a muszkarin nevű mérgező vegyületből] a világító tölcsérgombában, a farkastinorúban, a nagy döggombában (1964 Élet és Tudomány C4915, 1871) | Keserű ízű a gyengén mérgező farkastinóru (Boletus pachypus) (1987 Népszava okt. 5. C7452, 13) | a gyermek, felnézve a gombára, unottan így szólt: „Most minek ezen vitatkozni? Hát nem látjátok, hogy ez egy farkastinóru?! A tönk alól gumós, meggyvörös színű, feljebb pedig bíborszínű hálózat van a tönkön” (1995 Természet Világa CD50) | Néhány faj húsa megvágva szürkül, feketedik (érdestinóruk), több faj (közöttük több mérgező) zöldeskék lesz, pl. a farkastinóru (Boletus calopus) (2003 MagyarNagyLex. C7366, 477).

Vö. ÉKsz.

🚧 Figyelem! A szócikk főszerkesztés alatt áll.
farkastinóru főnév 1A (Gomba)
Európa tű- és lomblevelű erdeiben honos, szürkésbarna kalapú, sárga, alul vörösen recézett, széles, vaskos tönkű, keserű ízű, gyengén mérgező tinórugomba, ill. e gombák faja (Caloboletus calopus)
egészen kevés van belőle [ti. a muszkarin nevű mérgező vegyületből] a világító tölcsérgombában, a farkastinorúban, a nagy döggombában
(1964 Élet és Tudomány)
Keserű ízű a gyengén mérgező farkastinóru (Boletus pachypus)
(1987 Népszava okt. 5.)
a gyermek, felnézve a gombára, unottan így szólt: „Most minek ezen vitatkozni? Hát nem látjátok, hogy ez egy farkastinóru?! A tönk alól gumós, meggyvörös színű, feljebb pedig bíborszínű hálózat van a tönkön”
(1995 Természet Világa)
Néhány faj húsa megvágva szürkül, feketedik (érdestinóruk), több faj (közöttük több mérgező) zöldeskék lesz, pl.például a farkastinóru (Boletus calopus)
(2003 MagyarNagyLex.)
Vö. ÉKsz.

Beállítások