fajtárs fn (rendsz. birtokszóként)
1. ’〈Két v. több élőlény, ritk. dolog viszonyában.〉’
1a. (jelzőként is) ’a másikkal v. a többivel azonos faj kategóriába, kül. taxonba tartozó élőlény, es. természeti képződmény’ ❖ Minden Természeti Test [ti. állat, növény, ásvány] eggy magános dólgot (Individuumot) tészen. A’ minden természeti tulajdonságokban és részekben hasonló Eggyes dólgokból Faj lészen (Species). […] Az olly eggyes dolgokat, mellyek bizonyos megeshet (Accidentalis) tulajdonságokban különböznek Fajtársaiktól, nevezzük Hasonfajnak, avagy Különbségnek (Varietas) [= változat] (1799 Főldi János 7112014, 7) | [a varjú] fajtársai közől ékesszólásilag kiválván, a fülébe kurjantott hirt [betanulta] (1857 Bernát Gáspár C1063, 93) | [a szárazföldi teknősök nehezen tudnak] megfordulni, ha valamelyik fajtársuk vagy ellenségük a hátukra fordította őket: hosszú ideig kell dolgozniok a fejükkel és farkukkal ilyenkor, amíg sikerül rendes helyzetüket ismét elfoglalniok (1933 Az állatok világa ford. CD46) | az állatvilágban bizonyos körülmények között, átmenetileg is kialakulhat kannibalizmus, olyan fajoknál is (pl. gazdasági vagy laboratóriumi körülmények között tartott tyúkok, sertések, nyulak stb.), amelyekre egyébként a fajtárs elpusztítása és elfogyasztása nem jellemző (1988 Rátai János 1131003, 178) | A madarak nagy többsége úgynevezett territóriumtartó faj: a szaporodási időszak kezdetén a hím egyedek területet foglalnak maguknak, s onnan kiűzik a fajtárs hímeket (1989 Élet és Tudomány C5797, 1261) | Létrehozhat-e az evolúció olyan nehezen szaporodó főemlőst, amely kilenc hónapi vemhesség után két évig szoptat, és a kölyke majdnem tíz évig szorul az anya gondoskodására, akinek tehát a szaporodási ciklusa igen lassú és nem könnyű megvédenie az utódait, létrehozhat-e az evolúció ilyen főemlőst anélkül, hogy genetikusan belé ne kódolja a gátlást, ami lehetetlenné teszi, hogy fajtársát megölje, mert a faj kipusztul! – ahogy a farkasba is genetikusan van belekódolva a gátlás, hogy legyőzött falkatársa kitárulkozó torkát nem bírja átharapni (2002 Magyar Hírlap CD09) | A megdézsmált akácia figyelmeztető gázt (ez esetben etilént) bocsát ki, amivel a közvetlen környezetében lévő fajtársai tudomására hozza, hogy veszély közeleg. Ezt követően az összes előre figyelmeztetett egyed, hogy felkészüljön, szintén méreganyagokat halmoz fel a leveleiben. A zsiráfok ismerik ezt a játékot, ezért kissé odébb vonulnak a szavannán, ahol gyanútlan fákat találnak (2016 Balázs István ford.–Wohlleben 3493001, 13).
1b. ’a másikkal v. a többivel rokon, vagyis közös fölérendelt taxonba sorolt fajba tartozó élőlény’ ❖ Nardusnak hívják közönségesen azt, a’ mit Magyarjaink is Spikinárdnak neveznek, (deákúl Spica nardi, e’ görög ſzótól Nardu Stakhſz) a’ melly egy kékes virágú jóillatú kerti bokrotska, és a’ Levendulának (Lavandula Stoechas. Linn.) fajtársa, Linnénél Lavandula Spica (1803 Csokonai Vitéz Mihály C1322, jegyzet 50) | [Az ún. havasi lile nevű madárfaj] tápláléka szerint – mint többi fajtársai is, – hasznos madár; de ritkaságánál fogva működésének fontosságot nem tulajdoníthatunk (1899 Chernel István CD34) | Fajtársainak [ti. a mohákkal szimbiózisban élő kerekesférgeknek] teljesen ellentéte a Callidina parasitica Ehrbg. nevű kerekesféreg, amely igazi élősködő állatka. Mint külső élősdi állat (ectoparasita) a vízi bolharákon (Gammarus pulex) és egyéb édesvízi rovarálcákon élősködik (1933 Az állatok világa ford. CD46) | A mezei és a keleti cickány közül az előbbi a nagyobb, testhossza 65–85 mm, kisebb fajtársáé 55–78 mm (1995 Magyarország állatvilága CD14) | A nyugati ostorfa mintegy 30 fajtársával az Euceltis szekcióba tartozik, valamennyien az északi mérsékelt övben élnek (2012 Bartha Dénes²–Csiszér Ágnes 3417015, 109).
2. ’〈Személyek, csoportok etnikai v. származási viszonyában.〉’
2a. (kissé rég) ’a másikkal v. a többivel azonos földrajzi változatba, (nagy)rasszba, ill. a Homo sapiens fajba tartozó személy, es. csoport’ ❖ a’ negerek az ő polgárisult fajtársaik’ példáját, intéseit ’s tanitásit sokkal nagyobb készséggel követik, mint a’ fejérekéit, kiket ők bizonyos fensőbb-hatalmu lényeknek tartanak (1836 Társalkodó C7973, 338) | igérem, hogy sárga és fekete fajtársunkat is földszabadítjuk! (1844 Vajda Péter C4665, 43) | Singapore-ban van egy chinai kereskedő, Vhampoa, ki fajtársai közől kivételt képez. Házában minden európai utazó vendégszerető fogadtatásra talál, hol a chinai s európai szokások igen szépen összeegyeztetve találhatók (1859 Vasárnapi Újság CD56) | a szomszédnak, a fajtársnak a példája rettentő szuggesztiv erővel hat Kínára is és kétségtelen, hogy Japán után nemsokára Kína is teljes gyorsasággal indul meg azon az uton, amely a modern civilizációra vezet (1910 Pesti Napló dec. 13. C8688, 8).
2b. (kissé rég, rendsz. pejor) ’〈kül. fajvédő v. rasszista szóhasználatban a származás nyomatékosításával: zsidó, es. cigány személy megnevezésének helyettesítésére〉’ ❖ Az Est [című lap] ma kilovagol egy fajtársa, valami Friedmann nevű erősen pesti orvos nevével, aki szerinte a tuberkulózis uj gyógymódját agyalta ki (1920 Nemzeti Újság szept. 30. C5278, 3) | Csekaj pusztán lakott Kocserka István és Rigó Erzsébet szegényes vityillóban. Ők is cigányok voltak, de dolgos, munkás cigányok, napszámba jártak és kuporgatták a pénzt. Volt már hatszáz koronájuk! A banda nem kímélte fajtársait sem. – Kocserkának pénze van? Le kell ütni! (1929 Budapesti Hírlap máj. 29. C4717, 9) | [Az 1936-os interjúban Lénárd Fülöp fizikus] sort kerített az einsteini tanok minősítésére is: „Az utóbbi időkben egy külön zsidó fizika fejlődött ki. A fajtársak ügyes segédkezése lehetővé tette nagyszabású felépítését egy külön zsidó fizikának. Ennek legjellemzőbb hajtása a tiszta zsidó vérű Einstein relativitáselmélete, mely nem is törekedett arra, hogy igaz legyen. A zsidó fizika csak az alapvető árja fizika egyik korcs tüneménye.” (1997 Magyar Hírlap CD09).
2c. (kissé rég, pejor v. gúny) ’〈a fajvédő v. rasszista szóhasználatot megidéző szövegekben olyan, kül. nem zsidó személy megnevezéseként v. megszólításaként, aki magát magasabb rendűnek tartott kategóriába sorolja〉’ ❖ Clausus. Lehet, hogy a „szemet szemért” mózesi tanítás lebegett a tányérsapkás fajtársak előtt, mikor a Goldberger-féle kékfestőgyárban történt „állítólagos” eset állítólagos hatása alatt azt a pár zsidó egyetemi hallgatót festették kékre (1922 Borsszem Jankó okt. 15. C5041, 10) | Ég a drukkolástól fajvédők szűk sorja. Azt se tudják, melyik kinek fia-borja. Nincs egy árva ötlet a sok agyvelőben. De tengernyi zöldség annál feltünőbben. „Markó” hüvösében tíz-tizenkét fajtárs Várja, hogy fejéről leszedje a bajt más (1924 Borsszem Jankó szept. 21. C5043, 6) | Ök nem sportolnak majd, az ő testük edzése nem fontos a vezető fajtársaknak, mert ők munkások. Ez a Harmadik Birodalom gyakorlata (1933 Népszava okt. 28. C7501, 11) | Nyilass Induló[.] Fajtárs, kéhlek, hózentrágert köss fel, Na ja, alkotmányos eszközökkel (1938 Magyar Nemzet szept. 14. C8354, 9).
2d. (kissé rég) ’eredetét, nyelvét, identitását stb. tekintve a másikkal v. a többivel azonos v. ahhoz hasonló, azzal rokonságban levő népből, nemzetből származó személy, ill. olyan 〈ország〉 amelynek lakosságát ilyen személyek alkotják’ ❖ A sváb szorgalmatos, és dologszerető szinte a tulságig, de csak magának, vagy legfeljebb fajtársának, de annak is csak azon kiszámitással (1854 Vasárnapi Újság CD56) | Hóra Bécsből hazaérkezvén, csak alkalomra várt hogy lángra gyulaszsza fajtársai izgatott kedélyét, kiknél a külbujtogatók sem hiányoztak (1865 Teleki Domokos² C4104, 9) | Öt-tiz év múlva a reális fajú Norvégia sem hagyhatta volna el svéd fajtársát, mert akkora lesz a királyi hatalom tekintélye és a birodalmi eszme ereje, hogy lehetetlen az ily csöndes elválás; legfölebb véres háború segítségével (1906 Pesti Hírlap jan. 7. C5654, 8) | Amikor 1991 halottak napján a müncheni ünnepi játékok során a sok évszázados nehéz német–cseh szomszédságról beszéltem, és ezt a beszédet a bajor rádió is sugározta, egy csomó levelet kaptam. Az adás egyik 70 év feletti, felháborodott hallgatója gúnyolta „fajtársaimat”, a sok „derék Svejket” (1997 Magyar Hírlap CD09).
3. (rég, ritk) ’〈vmely műalkotásnak a hozzá hasonlókhoz való viszonyában:〉 a másikkal v. a többivel azonos műfajban létrehozott mű’ ❖ A csendéleti képek között ismét van alkalmunk gyönyörködni Schaeffer Béla billikomos, fényes csecsebecséivel […], s meg kell vallanunk, hogy munkája ezuttal nagyon felülmulja fajtársait. Mindamellett a többi darabok is mind kiváló becsüek (1854 Pesti Napló márc. 12. C8636, 3) | az eszme, mely az egész Luziádát belengi, a költeménynek már magában is kivételes helyet jelöl ki fajtársai között, a költőt pedig messzetekintő látnokul tünteti elő (1865 Pesti Napló febr. 7. C8647, 2).
J: fajtestvér.