🚧 Figyelem! A szócikk főszerkesztés alatt áll.

fajtestvér fn és mn 

I. fn

1. ’〈két v. több élőlény viszonyában:〉 a másikkal v. a többivel azonos fajba tartozó élőlény; fajtárs’ ❖ A fekete rigó Grácban, a vadkacsa a Königssee-n nem félnek az embertől, mert ezeken a helyeken régóta nem szabad bántani őket, sőt az emberek gondoskodnak életföltételeikről. Amikor ez a gondoskodás megszűnik és irtó ellenségeskedés fogja fölváltani, ezek a rigók és kacsák épp oly emberfélők lesznek, mint üldözött fajtestvéreik (1912 Népszava nov. 23. C7480, 9) | Bámulatos különösen a dzsungelekből kihajtott vad elefántok gyanutlan viselkedése és az a sziklaszilárd megbízhatóság, amellyel a szelídített elefánt az ő hajtó- és fogószolgálatát végzi. Soha nem ingadozik. Soha eszébe nem jut, hogy vad fajtestvéreinek pártjára álljon, fellázadjon és magának a szabadságot visszaszerezze (1929 Az állatok világa ford. CD46) | Magányos ragadozó a vadmacska: még fajtestvéreit sem tűri meg a közelében (1961 Élet és Tudomány C4912, 715) | A hím emlősállat kétféleképpen versenyezhet fajtestvéreivel: „vonzó, kívánatos” megjelenéssel és ennek „fitogtatásával” vagy fizikai erejével (1997 Természet Világa CD50).

2. (ritk) ’〈két v. több élőlény(faj) viszonyában:〉 a másikkal v. a többivel rokon fajba tartozó élőlény, ill. közös nemzetséget alkotó faj; fajtárs’ ❖ [az ún. turbánliliomot] Horvátország és Dalmácia havasain csaknem fekete virágu fajtestvére, a Lilium Cattaniae Vis., Erdély és Bánság határhavasain pedig a Lilium Jankae Kern. helyettesíti (1895 PallasLex. CD02) | A borzas Katának gúnyolt Nigella damascena [nevű kerti virág] szintén ismeretlen volt már Clusius korában, aki Melanthium damascenum néven írta le s azt állítja, hogy krétai eredetű. A Déleurópában és Arábiában honos növény fajtestvére már az ókorban és a középkorban ismeretes volt köménynek használt fekete magjáért. Ez a konyhakerti, ma már divatját vesztett faja a Nigella sativa is valószínűleg keletről jutott a kertekbe (1932 Rapaics Rajmund CD35) | A legveszélyesebb a gyilkosgalóca és fajtestvére, a fehér gyilkosgalóca. Egyetlen ilyen gombában annyi méreg van, hogy három-négy ember halálát okozhatja (1964 Népszava júl. 15. C4828, 7) | a narancsvörös borbogyó (Rubus foeniculasius) és a fekete földiszeder (R. fruticosus) fajtestvérei (pl. a R. ursinus) – valamennyien a málna rokonai – is csak a háború után jelentek meg kertjeinkben (1987 Csapody István CD52) | Ugyancsak elszaporodott a vetési varjú fajtestvére, a dolmányos vagy szürke varjú (1995 Magyarország állatvilága CD14).

3. ’Személy(ek), csoport(ok vélt) etnikai, származási viszonyának leírására.’

3a. (kissé rég) ’olyan személy v. csoport, aki v. amely a másikkal v. a többivel azonos földrajzi változatból, (nagy)rasszból származik’ ❖ [A japán:] Hajóid Mandzsúriában fognak kikötni, oda szállítod katonáidat onnan nyomultok mindig előre és fölgyujtjátok a városokait, elpusztítjátok a vetéseket. A kinai: De . . . A japán: És ezt mind a barbár oroszok kontójára írjuk, hogy Európa megértse a mi szövetségünket a fehérek ellen. Csak ezt akartam tudtotokra adni, szeretett fajtestvéreim (1904 Budapesti Hírlap márc. 29. C4692, 19) | a közeli Scooba városkában öt négert lincseltek meg. Az egész környékről több száz néger érkezett Wahalakba, hogy fajtestvéreiknek segítségére legyenek (1907 Népszava jan. 11. C7475, 8) | Sólyomszemet, hogy a béke fegyvereivel védje meg törzsét a fehér földbirtokos zsarnoksága és kapzsisága ellen, indián fajtestvérei az egyetemre küldik, ahol aztán megismeri éppen a fehér zsarnok fiában a mondain uracsok erkölcsi alacsonyrendüségét (1926 Népszava szept. 25. C7494, 11) | Floyd Patterson nehézsúlyú amerikai néger ökölvívó, aki Liston elleni júliusi világbajnoki mérkőzésére készül, a fajüldöző politika elleni tiltakozásul az alabamai Blrmingham-be utazott. Jelenlétével is bizonyítani akarja fajtestvéreivel való együttérzését (1963 Népsport máj. 21. C8034, 4).

3b. (kissé rég) ’olyan személy v. csoport (állama), aki v. amely a másikkal v. a többivel azonos néphez, nemzet(iség)hez stb. tartozik, abból származik’ ❖ Ugy gondoltuk, hogy a „Vasárnapi Ujság” olvasóinak szebb ujévi ajándékkal nem kedveskedhetünk, mint ha most is felujitjuk a „legnagyobb magyar” képét és emlékezetét. Minden esztendőben kell lenni egy napnak, mellyben kizárólag az ő gondolatával foglalkozzunk; mint nem vala az évnek egy napja sem, mellyben ő rólunk, fajtestvéreiről, nemzete gyermekeiről ne gondolkozott volna (1858 Vasárnapi Újság CD56) | [a német szónok] a német elemnek Magyarországon való üldözésével foglalkozik. A magyarositás, melyet céltudatos tetterővel folytatnak évtizedek óta, most az üldözésnek oly brutális alakját veszi fel az egyes személyekkel szemben, hogy mint fajtestvérek, kötelesek vagyunk e személyek ügyét felkarolni (1903 Budapesti Napló márc. 13. C4885, 5) | A magyarországi románok és szerbek életszínvonala magasabb volt ugyan balkáni fajtestvéreikénél, de a mai ember szemével nézve így is szörnyű kép tárul elénk, ha a XVIII. századi hivatalos jelentéseket és bizalmas magántudósításokat olvassuk (1931 Pintér Jenő CD44) | egy nép ereje és méltósága a külföld előtt abban nyilatkozik meg, hogy külföldön élő fajtestvéreit hogyan becsüli meg, mint tartja számon és segíti őket (1941 Ignácz Rózsa 9269002, 124) | annak idején az 1940-es években a náci Németország szervezhette nyugodtan a maga hitlerjugendjeit, állami szuverenitást semmibe véve, saját fajtestvéreit mozgósítva (2000 Országgyűlési Napló CD62).

3c. (kissé rég) ’olyan személy v. csoport (állama), aki v. amely a másikkal v. a többivel származását, nyelvét tekintve rokon néphez, nemzet(iség)hez stb. tartozik, abból származik’ ❖ Franciaország nemrég küzdötte át magát a kultur-harc izgalmain s még ma is nagy a feszültség ott a nemzet idegzetében. Spanyolország most teszi meg ugyanazt az utat, amelyen fajtestvérei tul a pirenéi hegyeken csak az imént jutottak tul (1910 Pesti Napló szept. 16. C8688, 1) | megszólítottam egyetlen útitársamat. Német szavamra németül válaszolt, de oly rettentő németséggel, a hogyan csak az angol tud fajtestvérének nyelvén szólani (1916 Budapesti Hírlap júl. 26. C4704, 1) | „[A magyarok ázsiai eredete folytán] életünk fölött most már több számilliónyi fajtestvér szunnyadó ősereje őrködik”, halljuk tovább s aki szereti másoktól várni a védelmet s a boldogulást, el is hiszi, hogy pl. a hatalmas erejű és határtalanul önző japán nép éppen miránk vigyáz s arra vár, hogy mi legyünk ébresztője és vezére (1938 Korunk Szava 2131001, 422) | [A románok] értetlenül álltak szemben azzal az európaivá lett nagy szellemi és művészeti mozgalommal, a reneszánsszal is, amely állítólagos fajtestvéreik földjéről indult világhódító útjára (1940 Gerevich Tibor CD22) | A Nyugat egyik első számában Neomongolizmus címen a távolkeleti népek nagy történelmi jövőjét hirdeti és ezzel kapcsolatban azt vallja, hogy rövidesen eljön a magyar imperializmus kora is, amely távol-keleti „fajtestvérei” segítségével fogja régi hatalmát visszaszerezni és megsokszorozni (1965 Vargha Kálmán–Ferenczi László CD53).

4. (ritk) ’olyan művészeti alkotás, amelyet vmely másikkal azonos művészeti ágban hoztak létre’ ❖ Majd mindig figyelmeztettem [Tisza Kálmánt] egy-egy újabb szép költeményre, amit Kiss irt vagy Szabolcska, egyszer el is vittem a folyosóra a Salzburgi csárdát s másik fajtestvérét a „Grand Café előtt” [ti. az ilyen című verseket], odadtam neki, átolvasta s én kíváncsian lestem a hatást (1902 Pesti Hírlap ápr. 19. C5650, 2).

II. mn

’olyan 〈személy v. csoport (állama)〉, aki v. amely a másikkal v. a többivel rokon néphez, nemzet(iség)hez stb. tartozik, abból származik’ ❖ A hóditó Vilmosok mennyivel kevesebb kárt tudtak okozni Franciaországnak, mint amennyit okozott VII. Eduárdnak az ententeot megteremtő elmés fondorkodása és fiának, V. Györgynek a fajtestvér németek ellen tanúsított perfidiája (1914 Pesti Napló szept. 3. C8692, 1) | [a külügyminiszter] azt a reménységét és bizalmát fejezte ki, hogy a két állam, Németország és Ausztria fajtestvér népe előbb, vagy utóbb ismét egymásra fog találni (1933 Budapesti Hírlap júl. 9. C4721, 3) | Mihajlovics, aki magát jó szerb hazafinak tartja, ellenszenvvel viseltetett a nemzetközi és Moszkva irányítása alatt álló Tito-féle csoportosulás iránt, sőt magához közelebb valónak érezte a németeket támogató, de mégis csak fajtestvér szerb belgrádi Nedics-kormányt, mint Titoékat (1943 Pesti Hírlap dec. 28. C5691, 5) | Az ankarai „Dünya” című újságban olvassuk: Azoknak a fajtestvér magyaroknak, akik a vörösök barátsága után áhítoznak ... emlékezetébe idézzük, hogy részükre a legszilárdabb oltalmazók (!!) a fajtestvér törökök voltak (1958 Szabad Föld nov. 16. C4857, 12).

🚧 Figyelem! A szócikk főszerkesztés alatt áll.
fajtestvér főnév és melléknév
I. főnév
1.
〈két v. több élőlény viszonyában:〉 a másikkal v. a többivel azonos fajba tartozó élőlény; fajtárs
A fekete rigó Grácban, a vadkacsa a Königssee-n nem félnek az embertől, mert ezeken a helyeken régóta nem szabad bántani őket, sőt az emberek gondoskodnak életföltételeikről. Amikor ez a gondoskodás megszűnik és irtó ellenségeskedés fogja fölváltani, ezek a rigók és kacsák épp oly emberfélők lesznek, mint üldözött fajtestvéreik
(1912 Népszava nov. 23.)
Bámulatos különösen a dzsungelekből kihajtott vad elefántok gyanutlan viselkedése és az a sziklaszilárd megbízhatóság, amellyel a szelídített elefánt az ő hajtó- és fogószolgálatát végzi. Soha nem ingadozik. Soha eszébe nem jut, hogy vad fajtestvéreinek pártjára álljon, fellázadjon és magának a szabadságot visszaszerezze
(1929 Az állatok világa ford.)
Magányos ragadozó a vadmacska: még fajtestvéreit sem tűri meg a közelében
(1961 Élet és Tudomány)
A hím emlősállat kétféleképpen versenyezhet fajtestvéreivel: „vonzó, kívánatos” megjelenéssel és ennek „fitogtatásával” vagy fizikai erejével
(1997 Természet Világa)
2. (ritk)
〈két v. több élőlény(faj) viszonyában:〉 a másikkal v. a többivel rokon fajba tartozó élőlény, ill. közös nemzetséget alkotó faj; fajtárs
[az ún. turbánliliomot] Horvátország és Dalmácia havasain csaknem fekete virágu fajtestvére, a Lilium Cattaniae Vis.Roberto de Visiani, Erdély és Bánság határhavasain pedig a Lilium Jankae Kern.Anton Kerner von Marilaun helyettesíti
(1895 PallasLex.)
A borzas Katának gúnyolt Nigella damascena [nevű kerti virág] szintén ismeretlen volt már Clusius korában, aki Melanthium damascenum néven írta le s azt állítja, hogy krétai eredetű. A Déleurópában és Arábiában honos növény fajtestvére már az ókorban és a középkorban ismeretes volt köménynek használt fekete magjáért. Ez a konyhakerti, ma már divatját vesztett faja a Nigella sativa is valószínűleg keletről jutott a kertekbe
(1932 Rapaics Rajmund)
A legveszélyesebb a gyilkosgalóca és fajtestvére, a fehér gyilkosgalóca. Egyetlen ilyen gombában annyi méreg van, hogy három-négy ember halálát okozhatja
(1964 Népszava júl. 15.)
a narancsvörös borbogyó (Rubus foeniculasius) és a fekete földiszeder (R.Rubus fruticosus) fajtestvérei (pl.például a R.Rubus ursinus) – valamennyien a málna rokonai – is csak a háború után jelentek meg kertjeinkben
(1987 Csapody István)
Ugyancsak elszaporodott a vetési varjú fajtestvére, a dolmányos vagy szürke varjú
(1995 Magyarország állatvilága)
3.
Személy(ek), csoport(ok vélt) etnikai, származási viszonyának leírására.
3a. (kissé rég)
olyan személy v. csoport, aki v. amely a másikkal v. a többivel azonos földrajzi változatból, (nagy)rasszból származik
[A japán:] Hajóid Mandzsúriában fognak kikötni, oda szállítod katonáidat onnan nyomultok mindig előre és fölgyujtjátok a városokait, elpusztítjátok a vetéseket. A kinai: De . . . A japán: És ezt mind a barbár oroszok kontójára írjuk, hogy Európa megértse a mi szövetségünket a fehérek ellen. Csak ezt akartam tudtotokra adni, szeretett fajtestvéreim
(1904 Budapesti Hírlap márc. 29.)
a közeli Scooba városkában öt négert lincseltek meg. Az egész környékről több száz néger érkezett Wahalakba, hogy fajtestvéreiknek segítségére legyenek
(1907 Népszava jan. 11.)
Sólyomszemet, hogy a béke fegyvereivel védje meg törzsét a fehér földbirtokos zsarnoksága és kapzsisága ellen, indián fajtestvérei az egyetemre küldik, ahol aztán megismeri éppen a fehér zsarnok fiában a mondain uracsok erkölcsi alacsonyrendüségét
(1926 Népszava szept. 25.)
Floyd Patterson nehézsúlyú amerikai néger ökölvívó, aki Liston elleni júliusi világbajnoki mérkőzésére készül, a fajüldöző politika elleni tiltakozásul az alabamai Blrmingham-be utazott. Jelenlétével is bizonyítani akarja fajtestvéreivel való együttérzését
(1963 Népsport máj. 21.)
3b. (kissé rég)
olyan személy v. csoport (állama), aki v. amely a másikkal v. a többivel azonos néphez, nemzet(iség)hez stb. tartozik, abból származik
Ugy gondoltuk, hogy a „Vasárnapi Ujság” olvasóinak szebb ujévi ajándékkal nem kedveskedhetünk, mint ha most is felujitjuk a „legnagyobb magyar” képét és emlékezetét. Minden esztendőben kell lenni egy napnak, mellyben kizárólag az ő gondolatával foglalkozzunk; mint nem vala az évnek egy napja sem, mellyben ő rólunk, fajtestvéreiről, nemzete gyermekeiről ne gondolkozott volna
(1858 Vasárnapi Újság)
[a német szónok] a német elemnek Magyarországon való üldözésével foglalkozik. A magyarositás, melyet céltudatos tetterővel folytatnak évtizedek óta, most az üldözésnek oly brutális alakját veszi fel az egyes személyekkel szemben, hogy mint fajtestvérek, kötelesek vagyunk e személyek ügyét felkarolni
(1903 Budapesti Napló márc. 13.)
A magyarországi románok és szerbek életszínvonala magasabb volt ugyan balkáni fajtestvéreikénél, de a mai ember szemével nézve így is szörnyű kép tárul elénk, ha a XVIII. századi hivatalos jelentéseket és bizalmas magántudósításokat olvassuk
(1931 Pintér Jenő)
egy nép ereje és méltósága a külföld előtt abban nyilatkozik meg, hogy külföldön élő fajtestvéreit hogyan becsüli meg, mint tartja számon és segíti őket
(1941 Ignácz Rózsa)
annak idején az 1940-es években a náci Németország szervezhette nyugodtan a maga hitlerjugendjeit, állami szuverenitást semmibe véve, saját fajtestvéreit mozgósítva
(2000 Országgyűlési Napló)
3c. (kissé rég)
olyan személy v. csoport (állama), aki v. amely a másikkal v. a többivel származását, nyelvét tekintve rokon néphez, nemzet(iség)hez stb. tartozik, abból származik
Franciaország nemrég küzdötte át magát a kultur-harc izgalmain s még ma is nagy a feszültség ott a nemzet idegzetében. Spanyolország most teszi meg ugyanazt az utat, amelyen fajtestvérei tul a pirenéi hegyeken csak az imént jutottak tul
(1910 Pesti Napló szept. 16.)
megszólítottam egyetlen útitársamat. Német szavamra németül válaszolt, de oly rettentő németséggel, a hogyan csak az angol tud fajtestvérének nyelvén szólani
(1916 Budapesti Hírlap júl. 26.)
[A magyarok ázsiai eredete folytán] életünk fölött most már több számilliónyi fajtestvér szunnyadó ősereje őrködik”, halljuk tovább s aki szereti másoktól várni a védelmet s a boldogulást, el is hiszi, hogy pl. a hatalmas erejű és határtalanul önző japán nép éppen miránk vigyáz s arra vár, hogy mi legyünk ébresztője és vezére
(1938 Korunk Szava)
[A románok] értetlenül álltak szemben azzal az európaivá lett nagy szellemi és művészeti mozgalommal, a reneszánsszal is, amely állítólagos fajtestvéreik földjéről indult világhódító útjára
(1940 Gerevich Tibor)
A Nyugat egyik első számában Neomongolizmus címen a távolkeleti népek nagy történelmi jövőjét hirdeti és ezzel kapcsolatban azt vallja, hogy rövidesen eljön a magyar imperializmus kora is, amely távol-keleti „fajtestvérei” segítségével fogja régi hatalmát visszaszerezni és megsokszorozni
(1965 Vargha Kálmán–Ferenczi László)
4. (ritk)
olyan művészeti alkotás, amelyet vmely másikkal azonos művészeti ágban hoztak létre
Majd mindig figyelmeztettem [Tisza Kálmánt] egy-egy újabb szép költeményre, amit Kiss irt vagy Szabolcska, egyszer el is vittem a folyosóra a Salzburgi csárdát s másik fajtestvérét a „Grand Café előtt” [ti. az ilyen című verseket], odadtam neki, átolvasta s én kíváncsian lestem a hatást
(1902 Pesti Hírlap ápr. 19.)
II. melléknév
olyan 〈személy v. csoport (állama), aki v. amely a másikkal v. a többivel rokon néphez, nemzet(iség)hez stb. tartozik, abból származik
A hóditó Vilmosok mennyivel kevesebb kárt tudtak okozni Franciaországnak, mint amennyit okozott VII. Eduárdnak az ententeot megteremtő elmés fondorkodása és fiának, V. Györgynek a fajtestvér németek ellen tanúsított perfidiája
(1914 Pesti Napló szept. 3.)
[a külügyminiszter] azt a reménységét és bizalmát fejezte ki, hogy a két állam, Németország és Ausztria fajtestvér népe előbb, vagy utóbb ismét egymásra fog találni
(1933 Budapesti Hírlap júl. 9.)
Mihajlovics, aki magát jó szerb hazafinak tartja, ellenszenvvel viseltetett a nemzetközi és Moszkva irányítása alatt álló Tito-féle csoportosulás iránt, sőt magához közelebb valónak érezte a németeket támogató, de mégis csak fajtestvér szerb belgrádi Nedics-kormányt, mint Titoékat
(1943 Pesti Hírlap dec. 28.)
Az ankarai „Dünya” című újságban olvassuk: Azoknak a fajtestvér magyaroknak, akik a vörösök barátsága után áhítoznak ... emlékezetébe idézzük, hogy részükre a legszilárdabb oltalmazók (!!) a fajtestvér törökök voltak
(1958 Szabad Föld nov. 16.)

Beállítások