címadó mn és fn 1A
I. mn
’olyan 〈mű v. előadás〉, amelynek címe az azt tartalmazó, bemutató gyűjtemény v. sorozat címe is’ ❖ [az első országos kriminológiai vándorgyűlés társadalom felé nyitását] jelzi a témakörét, nevét adó első előadás is: „Alkotmányos büntetőpolitika, bűnmegelőzés a család évében”. A címadó előadást […] a Magyar Kriminológiai Társaság elnöke mondta el (1994 Magyar Hírlap CD09) | [a kereskedelmi rádiókban Ákos lemezéről] leggyakrabban a címadó Indiántánc hallható (1995 Magyar Hírlap CD09) | Az ezredvég közeledtével foglalkozik a kétnapos rendezvény [ti. a Mediawave: Megáll az idő – Egy vidéki fesztivál Pesten] címadó akciója is (1999 Magyar Hírlap CD09).
a. ’olyan 〈személy, tárgy, hely stb.〉, akinek v. amelynek neve, elnevezése az őt v. azt szerepeltető mű címe, ill. akinek v. amelynek a neve, elnevezése szerepel a mű címében’ ❖ [Händel The Harmonious Blacksmith című művében] a pergő, tiszta játék, és az egyes variációk karakterének elhatárolt, világos kiépítése elhihetővé tette a címadó kovácslegény vonzódását a téma iránt (1957 Műsorfüzet dec. 9. C0372, 22) | [a Komámasszony, hol a stukker? című színdarabban a szereplők] – felváltva – egymás foglyai, attól függően, hogy éppen kinél van a címadó stukker (1990 Erdélyi Kiss Mihály CD53) | [A Vörös Colibri című filmben] a helyi maffia egyik vezetője a címadó Vörös Colibri nevű lokál-bordélyház tulajdonosa (1995 Magyar Hírlap CD09).
b. ’olyan(, az adott műből származó) 〈szövegrész〉, amely az azt tartalmazó (írás)mű címe’ ❖ A másik [sorozat] Itt sok van, mi csodálatos címmel „egyszerű” emberekről készült portréfilmeket mutat be, akikre ráillik a címadó Szophoklesz-idézet folytatása is: de az embernél semmi sem csodálatosabb (1987 Lévai Béla 1094001, 19) | „Ki az ügyféllel a bankból!” […] Az egyik itthoni bank vezetője nemrégiben a címadó mondattal kezdte mondandóját egy konferencián (2000 Byte Magazin CD38).
II. fn
1. ’válogatás, gyűjtemény stb. címét adó, abban szereplő azonos című mű’ ❖ [az Ezüstkorban és a Magyar Csillagban korábban megjelent Pilinszky-]versek már belekerültek a Trapéz és korlátba (1946), köztük volt az első kötet címadója is (1983 e. Béládi Miklós CD53) | Perjés Gábor egyéni, egyedi javaslatáról van szó, és nem a hatpárti konszenzust képező, címadóként szereplő javaslatáról (1993 Országgyűlési Napló CD62) | A lemez címadójául választott Mainstream All Blues Miles Davis egyik legjobb albumán, az ötvenes évek végén keletkezett Kind of Blue-n szerepelt először (1995 Magyar Hírlap CD09).
1a. ’az a szereplő, tárgy, hely stb., akinek v. amelynek neve, elnevezése az adott mű címét adja’ ❖ A karthausi Eötvöse a kor egyik legkínzóbb jelenségének, a pesszimizmus születésének és legyőzésének rajzolására vállalkozik, de „csak az érzelgést népszerűsíti”. Nincs az alakoknak, főképp a címadónak dialektikája (1988 Németh G. Béla CD30) | A [Trullion című] sci-fi történet címadója, a Trullion bolygó az Alastor Csillagcsoport 2262-es számú tagja (1998 Új Könyvek CD29).
2. (ritk) ’vminek, kül. vmely műnek címet adó személy’ ❖ nem derül ki, hogy a címadó [ti. a kitüntetés elnevezője] a Rákóczi-féle szabadságharcra vagy az 1848–49-es szabadságharcra, avagy a Hitler-féle fasizmus elleni harcra gondol (1991 Országgyűlési Napló CD62) | [a Füstbement terv különféle címeken való publikálásánál] Petőfi volt minden esetben a cím-adó (1997 Magyar nyelv és irodalom CD13) | mániákus címadó vagyok [ti. Görgey Gábor], ugyanis iszonyú fontosnak vélem egy mű első névjegyének erőteljes megfogalmazását (1998 Magyar Hírlap CD09).