A nagyszótári adatbázis összetett lekérdezése
Általános tudnivalók
A magyar nyelv nagyszótárának szócikkei erősen strukturált XML-adatbázisként készülnek, így a címszó szerinti egyszerű keresésen túlmenően lehetőség van arra is, hogy tetszőleges szócikkelem alapján, akár egyszerre több szempont szerint is vizsgáljuk tartalmukat.
Az összetett keresés felülete bármikor megnyitható a weboldal tetején megjelenő egyszerű keresődoboz melletti gombra kattintva. A megnyíló ablak elrendezése az alábbi ábrán látható.
Az összetett keresés első lépéseként mindig azt kell eldöntenünk, hogy milyen típusú szótári elemeket vizsgáljunk 1. Lehetőség van teljes szócikkek, szófaji blokkok, értelmezett szókapcsolatok (frazémák), egyes jelentésegységek és példamondatok különféle szempontok szerinti kigyűjtésére is. Az említett szótári egységek mindegyikéhez külön lap tartozik a keresőfelületen. A megfelelő lap kiválasztása után az adott elemhez tartozó szűrőfeltételek jelennek meg az ablakban 2. A kereséshez legalább egy feltétel megadása szükséges, de a szűrőfeltételek tetszőleges számban szabadon kombinálhatók is egymással. A lekérdezés elindításához kattintsunk a Lekérdezés elindítása gombra 3. A keresés után a megadott szűrőfeltételek megőrződnek (amíg ugyanabban a böngészőablakban maradunk). Szükség esetén az űrlap összes mezőjét egyszerre törölhetjük az Alaphelyzet gomb segítségével 4.
Az eredmények az alább látható módon, egy oldalon, közvetlenül egymás alatt jelennek meg.
A találati lista elemei tartalmazzák a címszót 5, és nem szócikk típusú találat esetén a jelentésszám és szükség esetén az alegység megadásával a találat szócikken belüli helyét is 6, valamint a megtalált szótári egységet 9. Ha a keresett elem szócikk vagy szófaji blokk, akkor a listában csak a címszó látható, de lehetőség van a szócikk megjelenítésére is. Minden egyes találat mellett megjelenik egy ikon 7, amelyre kattintva a teljes szócikk megnyitható egy új böngészőablakban. Továbbá minden egyes találat kinyitható és becsukható a sor jobb szélén megjelenő lefelé, ill. felfelé mutató nyíl gombbal 8 vagy a találatot befoglaló szürke téglalap tetszőleges részén dupla kattintással. Kinyitás után a teljes szócikk láthatóvá válik közvetlenül a találati listában, a keresett elem pedig sárga kiemelést kap a szócikken belül.
Technikai okokból a találati lista szakaszosan jelenik meg, az oldal aljára görgetve mindig automatikusan betöltődnek a további találatok.
A szűrőfeltételek részletes bemutatása
Az alábbiakban minden egyes szűrőfeltételt részletesen bemutatunk a keresett elem típusa szerint csoportosítva. A szűrőfeltételek jelentős része több keresett elemtípus alatt is előfordul, így ezeket nem fogjuk minden esetben megismételni, helyette a korábbi magyarázatra fogunk hivatkozni. Az egyes szűrők ismertetése előtt következzen néhány általános tudnivaló.
A szöveges szűrőknél alkalmazott egyszerű lekérdezőnyelv
A felületen számos olyan szűrőfeltétel található, amelynek segítségével egyes szótári egységek szövegének tartalmára tehetünk megkötést. Az ilyen mezőkben megadott kifejezéseket a rendszer speciálisan értelmezi, ennek köszönhetően összetettebb feltételeket is megfogalmazhatunk. A szöveges keresők pusztán a megadott karaktersorokkal való felszínes egyezés alapján működnek. Ha egy keresett szónak írásváltozatai vagy tőváltozatai vannak (pl. hangkivetés, tővégi nyúlás miatt), akkor folyó szövegben vagy frazémában történő keresés esetén igény szerint szükség lehet arra, hogy az alábbi lehetőségek kihasználásával egyszerre több alakot is megadjunk.
- Egy összefüggő karaktersor megadása esetén a rendszer olyan szövegegységeket talál meg, amelyek tartalmazzák a megadott karaktersort.
- Szóközökkel elválasztott több karaktersor megadása esetén a találatok tartalmazni fogják a megadott karaktersorok mindegyikét, de egymástól tetszőleges távolságban és sorrendben. Ez lényegében egy logikai ÉS kapcsolatnak felel meg.
- A virgula vagylagosságot fejez ki, tehát ha két (vagy több) karaktersort virgulával elválasztva adunk meg, akkor a találatok a karaktersorok valamelyikét fogják tartalmazni. pl:
kutya|macska
jelentése: a szövegben forduljon elő a kutya VAGY a macska karaktersor. Tőváltozatokra kereshetünk pl. így:kutya|kutyá
. - A fenti logikai kapcsolatokat egyszerűen kombinálhatjuk is:
kutya|macska ugat|nyávog
= a szövegben szerepeljenek a kutya VAGY macska karaktersorok ÉS az ugat VAGY nyávog karaktersorok is. - Ha azt szeretnénk, hogy a rendszer a megadott kifejezést ne értelmezze speciálisan, tehát pl. egy többszavas kifejezést keresünk betű szerint a megadott alakban, akkor az egész keresőkifejezést tegyük idézőjelbe.
"a kutya ugat"
= a szövegben szerepeljen az a kutya ugat teljes karaktersor pontosan ebben a formában. - A szöveges szűrők érzéketlenek a kis- és nagybetűkre.
Szócikkek
A szócikkekre vonatkoztatható szűrők négy csoportra oszthatók, ezek egymás alatt külön sorokban jelennek meg a felületen.
A címszó: kereshetünk szócikkeket a címszó alapján. Az elején/végén/pontosan kapcsolók segítségével megadhatjuk, hogy pontosan a megadott szót/szavakat keressük-e, vagy olyan - esetleg összetett szavakat -, amelyek a megadott karaktersorral kezdődnek, ill. végződnek. Az összetételek kapcsolóval kiköthetjük, hogy a találatok csak összetett szavak lehetnek. (Az összetételi határ a megadott elő- vagy utótag mellett lesz.) A megfelelő pipák elhelyezésével jelezhetjük, ha a megadott címszavakat az alakváltozatok és bokorszócikkek alcímszavai között is meg szeretnénk találni.
Grammatikai tulajdonságok: szűrhetünk a szócikkben megjelenő különféle grammatikai tulajdonságok alapján. Ilyenek a szófaj, a morfológiai kód, a tárgyasság és a grammatikai megjegyzés szövege. A szófajt legördülő listából választhatjuk ki, amely a Nagyszótárban alkalmazott összes szófaji minősítést tartalmazza. További szófaj megadásával olyan szócikkeket kereshetünk, amelyek többszófajúak, és mindkét megadott szófajhoz tartoznak. A morfológiai kódok nagyon sokfélék, így szabadon beírhatjuk a keresett értéket. A szótárunkban alkalmazott morfológiai kódokról itt talál részletes leírást: A morfológiai kódokról. A tárgyasság nem szorul további magyarázatra, a keresett értéket listából választhatjuk ki. Egyes szavak, illetve jelentések speciális grammatikai viselkedését ún. nyelvtani kiegészítésként zárójelben, szövegesen kifejtve adjuk meg. Ezek a kiegészítések néha egészen összetettek, de vannak egyszerű, gyakran használt értékek is, pl.: (jelzőként is) v. (birtokszóként). A grammatikai kiegészítések szövegének részére vagy egészére is tehetünk megszorítást.
Lexikai minősítések: A szótár több különféle ún. lexikai minősítéssel utalhat arra, hogy az adott szó vagy annak valamely jelentése használatát tekintve milyen helyet foglal el a szókészlet egészében (pl. milyen stílusrétegbe tartozik, vagy mely szaknyelv saját terminusa). Szűrhetünk ezen címkék előfordulása alapján is. A 'Minősítés helye' kapcsolóval megköthetjük azt is, hogy a minősítés mindenképpen a szócikkfejben legyen, tehát a szócikk egészére vonatkozzon, vagy bárhol a szócikkben, vagyis előfordulhat, hogy csak a szó egyes jelentéseire igaz.
Értelmezések: A szótár a címszó minden jelentését értelmezéssel látja el, és ezekben a jelentés pontosítása érdekében gyakran előfordulnak csúcsos zárójelek közötti kiegészítések, ún. glosszák, valamint hasonló jelentéssel rendelkező szavakra utaló szinonimák is. Kereshetünk az értelmezések teljes szövege alapján, vagy szigorúan csak a glosszák, illetve szinonimák szövege szerint is.
Szófaji blokkok
Olyan római számmal jelölt blokkokat kereshetünk, amelyek a megadott szófajhoz tartoznak. Ha kipipáljuk az egyszófajú szócikkeket is mutassa opciót, akkor a találatok között megjelennek azok a (római számot egyébként nem tartalmazó) szócikkek is, amelyek egyszófajúak, és szintén a megadott szófajhoz tartoznak. A szófaji blokkok keresése különösen akkor hasznos, ha a szófajon kívül más szűrőfeltételt is alkalmazunk, és fontos, hogy a megadott további feltételek az adott szófajon belül legyenek érvényesek. Ilyen további feltételek vonatkozhatnak egyéb grammatikai tulajdonságokra, lexikai minősítésekre, és az értelmezések tartalmára. Szófaji blokk keresése esetén a szófaj megadása kötelező.
Szókapcsolatok
A szótárban megjelenő értelmezett szókapcsolatok természetesen kereshetők a szókapcsolatban előforduló szavak alapján, akár úgy, hogy a bennük foglalt egyes szavak szerint keresünk, akár úgy, hogy a teljes szókapcsolatot megadjuk.
Figyelem! A frazémák a keresett szót tartalmazhatják nem szótári alakban is, tehát adott esetben szükséges lehet tőváltozatokat megadni a keresőkifejezésben.
Ezen túl, itt is lehetőség van a fent ismertetett grammatikai tulajdonságok, lexikai minősítések, és értelmezések szerinti szűrésre.
Jelentések
Kereshetünk egyes jelentéseket vagy jelentésárnyalatokat, amelyekre közvetlenül érvényesek a megadott grammatikai tulajdonságok, ill. lexikai minősítések, és természetesen szűrhetünk az adott jelentéshez tartozó értelmezés tartalma alapján is.
Példamondatok
A Nagyszótár a címszó minden jelentését olyan példamondatokkal illusztrálja, amelyek valamelyik korpuszunkból származnak, így valaha megjelentek nyomtatásban, és lehetőség van visszakeresésükre az eredeti műben. Az azonosíthatóság érdekében a példák mindegyike mellett megadjuk a korpusztételt azonosító kódot, ezen kívül hivatkozunk a szerző nevére vagy annak hiányában a forrásmű címére. Megadjuk a példák keletkezési idejét is.
A nagyszótár példái kereshetők a példa szövege és tetszőleges metaadat alapján is. Az egyes mezőkhöz kapcsolódó speciális tudnivalókat alább soroljuk fel.
A példa szövege: a példamondat szövegében kereshetünk a megszokott lekérdezőnyelv segítségével.
A példában kiemelt címszóalak: a példákban a szócikk címszavának előfordulása kiemeléssel jelenik meg. A példákban a címszó természetesen bármilyen ragozott alakban, egyes esetekben akár képzett formában is előfordulhat. Ha esetleg olyan példákra lennénk kíváncsiak, amelyekben a címszó egy bizonyos szóalakja szerepel, azt itt adhatjuk meg.
Keletkezési idő: a példa keletkezési idejére tehetünk megszorítást akár egy konkrét évszám megadásával, vagy egy kötőjellel leírt tetszőleges nyitott vagy zárt időintervallum megadásával is. Lehetséges érvényes keresőkifejezések: 1848, 2000-2010, -1900
Szerző neve: keresés a megadott nevű szerzőtől származó idézetekre.
Forrásmű címe: keresés olyan forrásművekre a cím alapján, amelyekre nem szerzővel hivatkozunk. Jellemzően ilyenek a napilapok, és egyéb periodikák.
Fordítások és eredeti szerző neve: A forrásművek között szerepelnek idegen nyelvről fordított szövegek is. Ilyen esetben lehetőség szerint megadjuk a fordító neve mellett a fordítás tényére utaló 'ford.' rövidítés mellett az eredeti szerzőt is. Ennek köszönhetően kereshetünk aszerint is, hogy a példa fordítás-e, illetve az eredeti szerző neve alapján is. Így lehetséges például a Shakespeare-től származó példák (azaz a Shakespeare-fordítások) szűrése.
Forrás típusa: A forrásaink három nagy csoportra oszthatók. A példáink az általunk összeállított Magyar történeti szövegtárból, az Akadémia szervezésében hosszú évtizedek alatt gyűjtött és több millió tételből álló archivális cédulaállományból és a kiegészítő elektronikus szövegadatbázisokból származnak. Az itt található kapcsolók segítségével lehetőség van a példák szűrésére a forrástípus szerint.
Forrásazonosító kód: a Nagyszótár nyomtatott változata a forrásokat kódszámok segítségével azonosítja, és az online változatban is megjelennek ezek a kódok a bibliográfiai részletek között. Ha egy bizonyos forrásból származó idézeteket keresünk, ezt a kódszám megadásával tehetjük meg. Ügyeljünk arra, hogy a forráskódot a megfelelő formátumban adjuk meg! A Történeti szövegtár tételei hétjegyű numerikus azonosítóval rendelkeznek, a cédulás források kódját 'C' betű vezeti be, és utána négy számjegy áll, a kiegészítő elektronikus források kódjai 'CD'-vel kezdődnek, és két vagy négy számjegy követi ezt. A nagyszótári forrásokat külön adatbázisban tartjuk nyilván, amely közvetlenül is kereshető. További információ A bibliográfiai adatokról és A Forrás- és névjegyzékről.