csibor fn 4A7

(Áll is) ’1–5 centiméteres, vízben, ill. nedves környezetben élő, de többnyire nem jól úszó, rendsz. szerves anyaggal táplálkozó, teljes átalakulással fejlődő bogár, amely a vízben a levegőt bunkós végű csápjával tereli a légzőnyílások felé, kül. az ún. óriás csibor fajba (Hydrous piceus) tartozó, Magyarországon is gyakori, csónakra emlékeztető alakú, éjjel aktív zöldesfekete rovar’ ❖ A’ tsiborok károsok a’ halas-tóknak (1799 Fábián József ford.–Raff C1658, 149) | [a lelőtt kígyászölyv] begyében és gyomrában: béka, gyik, sokféle rovar (katiczabogár, csibor és merüly) volt (1899 Chernel István CD34) | A futóbogarak közül legismertebb a díszes bábrabló bogár (Calosoma sycophanta), a vizibogarak közül a csibor (Hydrophilus piceus) és a csíkbogár (Dytiscus marginalis) (1926 TolnaiÚjLex. C5718, 161) | A csíborok (Hydrophilidae) csápja hat vagy nyolcízes bunkóval végződik (1933 Az állatok világa ford. CD46) | vízipók szaladt a vizen, meg csibor (1979 Domahidy András 1036002, 126).

a. (egysz-ban, kötött szókapcsolat részeként) (Áll) ’〈ilyen bogarak fajainak elnevezésében nemi névi elemként〉’ ❖ Vizi bogarak (Hydrophilidae), a fedeles szárnyú rovarok (Coleoptera) egyik családját alkotják. […] Idetartozik a nagy csíbor (Hydrophilus piceus) (1930 TolnaiÚjLex. C5735, 111) | kis csibor (Hydrochara caraboides) (1995 Magyarország állatvilága CD14).

ÖE: ~bogár.

Vö. CzF.; ÉrtSz.; SzólKm.; TESz.; ÉKsz.

csibor főnév 4A7
(Áll is)
1–5 centiméteres, vízben, ill. nedves környezetben élő, de többnyire nem jól úszó, rendsz. szerves anyaggal táplálkozó, teljes átalakulással fejlődő bogár, amely a vízben a levegőt bunkós végű csápjával tereli a légzőnyílások felé, kül. az ún. óriás csibor fajba (Hydrous piceus) tartozó, Magyarországon is gyakori, csónakra emlékeztető alakú, éjjel aktív zöldesfekete rovar
A’ tsiborok károsok a’ halas-tóknak
(1799 Fábián József ford.Raff)
[a lelőtt kígyászölyv] begyében és gyomrában: béka, gyik, sokféle rovar (katiczabogár, csibor és merüly) volt
(1899 Chernel István)
A futóbogarak közül legismertebb a díszes bábrabló bogár (Calosoma sycophanta), a vizibogarak közül a csibor (Hydrophilus piceus) és a csíkbogár (Dytiscus marginalis)
(1926 TolnaiÚjLex.)
A csíborok (Hydrophilidae) csápja hat vagy nyolcízes bunkóval végződik
(1933 Az állatok világa ford.)
vízipók szaladt a vizen, meg csibor
(1979 Domahidy András)
a. (egysz-ban, kötött szókapcsolat részeként) (Áll)
〈ilyen bogarak fajainak elnevezésében nemi névi elemként〉
Vizi bogarak (Hydrophilidae), a fedeles szárnyú rovarok (Coleoptera) egyik családját alkotják. […] Idetartozik a nagy csíbor (Hydrophilus piceus)
(1930 TolnaiÚjLex.)
kis csibor (Hydrochara caraboides)
(1995 Magyarország állatvilága)
ÖE: csiborbogár
Vö. CzF.; ÉrtSz.; SzólKm.; TESz.; ÉKsz.

Beállítások