aljzat fn 3A
1. ’alap(ozás), alapzat, amelyre ráépítenek, ill. ráerősítenek vmit’ ❖ A sínek fa, ritkán vas aljzatokra vannak erősítve. Hogy pedig az aljazatok, a rajtuk átfutó teher alatt […] a bevágás anyagába be ne nyomulhassanak, […] kavicsba, ritkábban homokba, ágyazzák (1893 PallasLex. CD02) | [A cefrézőgépben] a cefre a karok alsó kemény éle és az aljzat recéi között erélyesen aprózva lesz (1893 PallasLex. CD02) | a szerelési anyagok felerősítéséhez való lyukakat és nyílásokat úgy kell alakítani, hogy a szakszerű felerősítésnél a csavarfejek az aljzat peremén túl ne érjenek (1952 Országos Szabvány C6280, 4) | A kamrák aljzata, illetve annak szigetelése nem megfelelő (1994 Magyar Hírlap CD09) | a nézőtér aljzatának megbontásakor kiderült, hogy statikai megerősítésre van szükség (1997 Magyar Hírlap CD09).
1a. (Vill) ’dugaszolócsatlakozó (rögzített) része, amelybe elektromos készülékek, ill. külső vezetékek (villás)dugóját illesztik’ ❖ a Northern Telecom által kifejlesztett technológia segítségével az elektromos fali aljzatokat használva lehet telefonálni és az Internetet használni az otthonokban (1997 Magyar Hírlap CD09) | A noteszgépeknél elengedhetetlen PC Card csatlakoztatására két aljzattal is felszerelik a gépeket (1998 Byte Magazin CD38) | Elegendő dugaszolóaljzatot szereltek-e fel? Jó helyen vannak-e az aljzatok? (1998 Lakáskultúra CD39).
2. (Biol) ’az a szilárd élő v. élettelen anyag, felület, amelyen vmely élő szervezet, kül. növény rögzül, megkapaszkodik, ill. él’ ❖ Az aljzat, amelyen a zsákállatok megtelepednek, sokféle lehet. Különösen szeretnek kövek alsó oldalára rátelepedni, mások növényekre települnek (1933 Az állatok világa ford. CD46) | [A kőlakó zuzmók] gyökérszerü fonalaikat mélyen beeresztik az aljzatba s keresztül-kasul behálózzák (1950 Élet és Tudomány C4901, 522) | valamennyi fajuk [ti. a szivacsoknak és csalánozóknak] vízi életmódú, és nálunk előforduló fajaik nagyon kevés kivétellel aljzathoz rögzített (szesszilis) életmódúak (1995 Magyarország állatvilága CD14).
3. (Föld) ’a földkéregnek rendsz. idősebb kőzetekből, geológiai képződményekből álló szerkezeti egysége, amelyre a fiatalabb, eltérő szerkezetű egységek, kőzetrétegek rátelepülnek’ ❖ az Alpok területén tenger volt, melynek aljzatából nőttek ki azok a zátonyok, melyek ma a legmagasabb csúcsokat képviselik (1950 Élet és Tudomány C4901, 821) | a jelzett időszakban egy óceáni aljzat tolódott rá a Dunántúli-középhegység mostani északi peremére (1997 Magyarország földje CD05) | A hegy aljzatát ősi kristályos pala képezi, ami több százmillió évvel ezelőtt keletkezett, és erre rakódtak le mintegy 250 millió éve üledékes kőzetek (2000 Horváth M. Ferenc CD36).
4. ’kül. természetes vizek feneke, alja, talaja’ ❖ sok hal színében teljesen alkalmazkodik az aljzat, a környező fenék színéhez (1933 Az állatok világa ford. CD46) | [a bucók] nem a nyílt vízben, hanem a sóderes, kavicsos aljzaton élnek, méghozzá mindig szembefordulva az erős vízáramlással (1995 Magyarország állatvilága CD14) | A vízbe aljzatként gyöngykavicsot használjunk, ezt minden takarításkor át kell mosni, és időnként fertőtleníteni szükséges (1995 Magyarország állatvilága CD14).
Ö: dugaszoló~.
ÖE: ~beton, ~burkoló, ~lemez, ~őshegység, ~szigetelés.
Vö. ÉrtSz.; ÉKsz.