falpárkány fn 4A (Ép)

1. ’épület (külső) falán vízszintesen végighúzódó (díszítő v. tagoló) épületelem, párkány’ ❖ Fal. Fal-mázló [...]. Fal-mázló méſz. Fal-párkány (1792 Kisded szótár C0816, 53) | A gyalogság lajtorjákat támasztott a bástyák oldalához, azokon nyomult fölfelé. – No, vitéz ellenséges hazámfia – monda ekkor Fráter György Nádasdy Tamásnak. – Lássuk, hogy melyikünk tűzi ki hamarább a falpárkányra a maga zászlóját! (1892 Jókai Mór CD18) | [A királyné] a kályha mögötti magas falpárkányra helyezte [az ezüsttallért], ahol, persze, ujjnyi port talált (1929 Krúdy Gyula CD54) | a létrákon és falpárkányokon a puska-, kard-, fokos- és kopja-harc kezdődött (1941 Bánlaky József CD16) | – Jó, maradjon ötven imperiál [a fogadás]. Tehát: egy hajtásra kiiszom az egész palack rumot, közben itt ülök az ablakban, itt ezen a helyen (lehajolt és az ablakon kívül húzódó, lejtős falpárkányra mutatott) (1954 Makai Imre ford.–Tolsztoj² 9418007, 47) | Az egyes falszakaszokat a falpárkányig nyúló kompozitfejezetes pillérek választják el egymástól (2000 Szabó Attila CD36).

2. (rég, ritk) ’meredek sziklafal vízszintesen kiugró széle’ ❖ a szélesbbé vált út alacsony falpárkányok közt s pár a szakadásokon átvetett hídíven vezetett keresztül, mig a réz-kapuhoz s az azelőtti sziklába metszett árokhoz értek (1847 Jósika Miklós C2403, 51) | a tenger fölött álló falpárkányon hevert Ghitta kék kendője s egy kis papirdarab, kővel lenyomtatva (1887 Endrődi Sándor C1569, 139).

Vö. CzF.; ÉrtSz.; ÉKsz.

falpárkány főnév 4A (Ép)
1.
épület (külső) falán vízszintesen végighúzódó (díszítő v. tagoló) épületelem, párkány
Fal. Fal-mázló [...]. Fal-mázló méſz. Fal-párkány
(1792 Kisded szótár)
A gyalogság lajtorjákat támasztott a bástyák oldalához, azokon nyomult fölfelé. – No, vitéz ellenséges hazámfia – monda ekkor Fráter György Nádasdy Tamásnak. – Lássuk, hogy melyikünk tűzi ki hamarább a falpárkányra a maga zászlóját!
(1892 Jókai Mór)
[A királyné] a kályha mögötti magas falpárkányra helyezte [az ezüsttallért], ahol, persze, ujjnyi port talált
(1929 Krúdy Gyula)
a létrákon és falpárkányokon a puska-, kard-, fokos- és kopja-harc kezdődött
(1941 Bánlaky József)
– Jó, maradjon ötven imperiál [a fogadás]. Tehát: egy hajtásra kiiszom az egész palack rumot, közben itt ülök az ablakban, itt ezen a helyen (lehajolt és az ablakon kívül húzódó, lejtős falpárkányra mutatott)
(1954 Makai Imre ford.Tolsztoj²)
Az egyes falszakaszokat a falpárkányig nyúló kompozitfejezetes pillérek választják el egymástól
(2000 Szabó Attila)
2. (rég, ritk)
meredek sziklafal vízszintesen kiugró széle
a szélesbbé vált út alacsony falpárkányok közt s pár a szakadásokon átvetett hídíven vezetett keresztül, mig a réz-kapuhoz s az azelőtti sziklába metszett árokhoz értek
(1847 Jósika Miklós)
a tenger fölött álló falpárkányon hevert Ghitta kék kendője s egy kis papirdarab, kővel lenyomtatva
(1887 Endrődi Sándor)
Vö. CzF.; ÉrtSz.; ÉKsz.

Beállítások