gázcsere fn
1. (Tud) ’gázoknak két közeg között elhelyezkedő, a szabad áramlást akadályozó határfelületen keresztül történő átáramlása, ill. szállítása’ ❖ [a száraz falak likacsos vakolattal] úgy sürítik a gőzöket, mint ezt a platinszivacsról tudjuk. Ezen sürítés maga is már tisztítja a szoba többi levegőjét, de azáltal, hogy a gázcserét falon át növeli, még inkább elősegíti azt. Száraz falak tehát főszerepet játszanak a szobalevegő tisztításának folyamatában. Nedves falak ellenben megakasztják a gázcserét és evvel a légtisztítást (1880 Orvosi Hetilap C8130, [822]) | A burgonya vetésétől a csírák megjelenéséig körülbelül 30 nap telik el. Ezalatt a vályogtalajok erősen tömörülnek, a gázcsere a talajban csökken (1961 Szabad Föld ápr. 16. C4860, 10) | gázcsere, gázkicserélődés: valamilyen gáz szabad áramlását akadályozó határfelületen át két térrész (pl. két folyadéktér v. folyadék- és gáztér) között a gáz szállítása (1999 MagyarNagyLex. C5821, 509) | [a vízfelszínen úszó] olajréteg nem engedi a víz és a légkör közötti gázcserét (2002 Kerényi Attila 3173002, 242).
1a. (Biol) ’〈az élő szervezetben:〉 az aerob légzéshez szükséges oxigén és a sejtekben zajló anyagcsere-folyamat során keletkezett szén-dioxid kicserélődése’ ❖ a rendes bőr gázcseréjét a vizfürdő kevesbiti (1859 Orvosi Hetilap C8109, 244) | A béka egész gázcseréjének ⅔-¾ részét a bőr végzi (1893 PallasLex. CD02) | Megkülönböztetünk külső és belső gázcserét; a külső gázcsere a körlevegő és a vér között van, s lényegében oxigénfelvételében [!] és szénsav leadásában áll; a belső gázcsere pedig a vér és a szövetnedv között folyik le; itt a vér oxigént ad le és szénsavat vesz fel. A külső gázcsere az erre a célra kialakult szervben, a tüdőben bonyolódik le, de van gázcsere a test egész felületén; a bélcsatornában, a bőrön mindenütt megfigyelhető (1913 RévaiNagyLex. C5704, 386) | A gázcserét az teszi lehetővé, hogy a vénás vér O2-tartalma kisebb, CO2-tartalma nagyobb, mint a belélegzett levegőé, és így a gázok fizikai törvénye alapján a vér és a levegő között gázegyensúly alakul ki, s ennek eredménye a CO2 leadása, az O2 felvétele (1998 Tények könyve CD37) | A sztómák kontrollálják az oxigén, a szén-dioxid és a víz felvételét és leadását. Amikor a növény vizet vesz föl, a sztómasejtek kinyílnak, hogy lehetővé tegyék a víz távozását és a gázcserét (2000 Természet Világa CD50).
2. (ritk, Műsz) ’〈belső égésű motorban:〉 az a folyamat, amelynek során a hengerbe a szívószelepen keresztül benzin-levegő keverék jut, ill. az égéstermék onnan a kipufogószelepen keresztül távozik’ ❖ a hengereknek a legmagasabb fordulatszám mellett is kielégítő gáztöltést kell biztosítani. E célból mindenekelőtt ki kell küszöbölni a gázkeverék torlódását, örvénylését a porlasztótól a hengerig vezető úton. […] A gázcsere akadálytalan lebonyolítása érdekében minden hengeren két szívó- és két kipuffogószelepet alkalmazunk (1951 Élet és Tudomány C4902, 476) | [az] autó típusjelzésében ott díszeleg a 16V felirat, ami négyhengeres motor esetében azt jelenti, hogy hengerenként négy szelep gondoskodik a gázcseréről (1995 Magyar Hírlap CD09).
3. (ritk) ’kiürült gázpalack telivel való kicserélése’ ❖ Miért nem kaphatjuk meg helyben a palackot? Hosszadalmasnak és körülményesnek tartja a jelenlegi gázcserét (1961 Népszabadság febr. 2. C4813, 9) | Ismeretes, hogy a gázcsere a palackhiány miatt, gyakran okoz gondot. A palack évek óta hiánycikk, a megrendelők gyakran 2-3 évet is várnak a kiutalásra (1984 Népszava júl. 15. C7449, 9).
ÖE: ~nyílás, ~telep.
Vö. ÉKsz.