önkormányzat fn
1. (Pol is) ’vmely közösségnek, testületnek, intézménynek önálló döntési, ügyintézési, intézkedési stb. jogosultsága (vmely kérdésben)’ ❖ A demokratia pedig, kivált a franczia, be fogja látni, hogy nem a papiralkotmányban van a szabadság garantiája, hanem egyébben, különösen a municipalis önkormányzatban (1852 Szemere Bertalan 8437003, 171) | a tanszabadság puszta szó, az egyetemi szervezet s önkormányzat hiányzik (1859 Vasárnapi Újság CD56) | Ilyen kezekbe jut hát népem üdve? Ily konclesés-e önkormányzatunk? Ó, hol van egy Mátyás király, hadd ütne Vaskarja közbe, míg javulhatunk! (1873 Arany László CD01) | Egy a Kr. u. 113–114. évben kelt katonai diploma szerint Alsó-Pannoniában épen egy legióhoz való segélycsapatok állomásoztak s valószínűleg ezek valamelyike szállotta meg Ó-Buda területét s alapította az erődített táborhelyet, a melynek védszárnyai alá telepűlt helység azonban municipiummá vagyis önkormányzattal bíró várossá csak Hadrianus alatt lett (1880 Salamon Ferenc CD57) | Haynau már 1850. február 10-i rendeletével megszüntette a protestáns egyházak önkormányzatát s az egyházkerületek választott püspökei, illetőleg szuperintendensei helyett adminisztrátorokat állított a kerületek élére. Igaz is, hogy mind a négy evangélikus püspök hazafias viselkedésével kompromittálta magát az abszolutizmus kormánya előtt: hármat közülük börtönbe vetettek s a negyediket is megfosztották állásától (1939 Németh Sámuel CD52) | Jó tíz éve írtam a Nyugatba az irodalom önkormányzatáról. Akkoriban a politika különösen hevesen ráncigálta az írókat; receptet rakott elébük, minősítette, egymás ellen unszolta őket (1942 Németh László² 9485033, 94) | A nemzetiek az egész Ír-szigetre kiterjedően követelték az önkormányzatot (utóbb a függetlenséget), a katolikusok teljes emancipációját, a jogállamot, a szabad tulajdonlást, főleg a földet (1998 Magyar Hírlap CD09).
2. (tulajdonnév részeként is) (Pol) ’vmely közösség, intézmény ilyen joggal felruházott testülete, intézménye’ ❖ Glasgow polgárai mély rokonszenvvel s igaz csodálattal kisérik a magyar protestansok férfias magatartását, melylyel a vallásszabadságuk, s egyházi és iskolai független önkormányzatuk törvényes jogait megrohanó önkény avatkozásainak ellentállanak (1881 Kossuth Lajos CD32) | Az önkormányzat érdekelt csoportjai mindenekelőtt egy négy tagból álló végrehajtóbizottságot választottak, amelybe a munkáltatók Szemenyei Kornélt és Kiss államvasuti igazgatót, a munkások pedig az élete legszebb éveiben elhalálozott Groszmann Miksa elvtársunkat és engem jelöltek (1927 Weltner Jakab 9787008, 251) | Sem a kormány, sem a Nyugdíjbiztosítási Önkormányzat nyugdíjreform-javaslatát nem támogatja maradéktalanul a Munkástanácsok Országos Szövetsége (1997 Magyar Hírlap CD09) | A cigány kisebbségi önkormányzatok a törvény által megvalósítani kívánt kulturális autonómia helyett gyakran szociális kérdésekkel kénytelenek foglalkozni (2001 Majtényi Balázs 3113001, 40).
2a. (tulajdonnév részeként is) (Közig is) ’vmely településnek a központi kormányzati hatalomtól független igazgatási joggal felruházott irányító szervezete, ill. választott képviselőtestülete’ ❖ [Pest város] feladata végre különösen: a közigazgatás s önkormányzatban korszerü mintául szolgálni minden hatóságnak (1848 Birányi Ákos 8057001, 8) | A mai magyar elbeszélőirodalom kiválóságát[, Mándy Ivánt] – aki Budapest díszpolgára, a Széchenyi Irodalmi és Művészeti Akadémia alapító tagja – a Művelődési és Közoktatási Minisztérium, Budapest Főváros Önkormányzata, a Magyar Írószövetség, valamint a Széchenyi Irodalmi és Művészeti Akadémia saját halottjának tekinti (1995 Magyar Hírlap CD09) | az állami, megyei jogkörbe tartozó intézmények működtetési költségeinek egy része is az önkormányzatot terheli (2000 Buza Péter CD36) | [Az 1990. évi önkormányzati törvény szerint] az önkormányzat első embere a polgármester, a szakapparátus vezetője pedig a jegyző lett. Az első helyhatósági választásokat 1990 őszén tartották (2010 Romsics Ignác 3276001, 21).
2b. (átv is) ’e szervezet épülete, helyisége(inek összesége)’ ❖ [a melegszervezetek] hétfőn délután megtartják a III. kerületi önkormányzat elé tervezett tüntetésüket (2001 Magyar Hírlap CD09) | ez a felszólalás a Fővárosi Önkormányzat falai közé való, és nem ide, a parlament falai közé (2002 Országgyűlési Napló CD62) | nem kell félni senkinek, értő és segítő társakra fog találni az adott településen akkor, hogyha bemegy a teleházba, bemegy egy e-Magyarország pontra, bemegy egy önkormányzatba, és megtanítják, vagy legalábbis rásegítik arra, hogy a hálózatra lépve elintézze saját ügyeit (2005 Országgyűlési Napló CD62).
3. ’vmely nemzetiség v. település önálló igazgatási joggal felruházott testületének, szervezetének irányítása alá tartozó közigazgatási egység’ ❖ a helyi önkormányzatok a feladatnak megfelelően rendelkeznének vagyonnal, így az önkormányzat területén elfekvő földdel, kommunális vállalatokkal, a tanácsi költségvetési üzemekkel, a jelenleg tanácsi kezelésben lévő ingatlanokkal, épületekkel (1990 Országgyűlési Napló CD62) | A palesztinok a gázai önkormányzat területén mindenfelé tüntetéseket rendeztek a véres jeruzsálemi összetűzések évfordulóján (1997 Magyar Hírlap CD09) | 1919. április 21-én a román hadsereg újabb támadást indított a Máramarossziget–Técső–Huszt–Szatmárnémeti–Nagykároly–Nagyvárad–Nagyszalonta–Arad demarkációs vonalon, amelynek északi szakasza a rutén önkormányzat területét, Ruszka Krajnát is érintette (2001 Botlik József CD36) | A földrendező és földkiadó bizottságok működtek közre egyes önkormányzatok határában elterülő földrészletek kialakításában, illetve kimérésébe (2001 Országgyűlési Napló CD62).
Ö: diák~, munkás~.
ÖU: osztály~.
Vö. ÉrtSz.; TESz. ön-; ÉKsz.