beszédrész fn 2B3
1. (rég, Nyelvt) ’szófaj mint a toldalékolhatóság és a mondatbeli viszonyok kialakítása szempontjából azonosan v. hasonlóan viselkedő szavak osztálya’ ❖ Minden eddig említett ragasztékok között, ez [ti. a -ság/-ség] a’ legtermékenyebb, ezzel majd minden Beszédrészekből készíthetünk a’ legnagyobb könnyűséggel új magánértő neveket [= főneveket] (1816 Teleki József² C4107, 157) | Az ige (verbum) azon beszédrész, mely az alany cselekvősége-, szenvedése-, vagy egyéb állapotának különböző viszonyok szerinti kifejezésére szolgál a mondatban (1864 Szvorényi József 8458005, 121) | Számnév, a nyelvtanban az a beszédrész, mely számot, mennyiséget fejez ki, még pedig vagy határozottat: egy, kettő, tiz, vagy határozatlant: sok, több, elég, kevés (1897 PallasLex. CD02) | a legfontosabb beszédrész nem az ige, hanem a főnév (1932 Hevesi András CD10) | A beszédrészek felsorolása és jellemzése a korai magyar grammatikákban latin minták szerint történt (1997 Magyar nyelv és irodalom CD13).
2. ’a beszéd, szöveg vmely kisebb egysége, eleme’ ❖ a több ſzavakból álló beſzédréſzeknek feloſztása, példának okáért: haza-fi-társ-képpen (1793 Verseghy Ferenc C4433, V) | [A turáni nyelvek] minden képzelhető vonatkozást változatlan beszédrészek segítségével fejeznek ki, a melyek a tövekhez ragadnak a nélkül, hogy változást szenvednének. Név- és igeragozásuk mindig alkotó részeire bontható; s ha a ragok, mint önálló szavak, nagy részökben nem is tartották meg független jelentésöket, de módosító hatásuk azon szavakra, a melyekhez járulnak, mindig úgy érvényesül, mint azoktól különböző beszédrészeké (1899 Nagy képes világtörténet CD03) | A gép működése azon az elven alapulna, hogy az egyes beszédrészeket – a magán- és mássalhangzós szótagokat – a hangokat kísérő jelek alapján adná vissza (1958 Népszava aug. 17. C1502, 5).
3. ’a szónoki beszéd vmely rész(let)e, szakasza’ ❖ Ezen főrésznek tartjuk azon beszédrészt, melly által a’ nemes gróf [ti. Széchenyi István] a’ magyar nyelv ügye körül nyiltan kárhoztatja azon utat, mellyen a’ nemzet legnagyobb része, a’ hazának leghűbb fiai, legkitünőbb tehetségei járnak, sőt mondhatni az egész nemzet jár (1843 Pesti Hírlap CD61) | Egész napokon át zúgnak fejében azok a beszédrészek, amiket elmondott, s amiket nem kellett volna, s mint kísértetek jelennek meg álmatlan éjjelen előtte azok a passzusok, amiket kihajigált, s amik kétségtelenül monumentálissá tették volna a beszédét (1889 Mikszáth Kálmán CD04) | drága barátunk is volt, még [= míg, amíg] élete fonalát ketté nem metszette az isteni gondviselés párkaollója. Ez volt a legszivhez szólóbb beszédrész (1927 Móra Ferenc C3206, 221) | Legyen szabad egy beszédrésszel kezdenem, amely kerek 125 évvel ezelőtt hangzott el a magyar Országgyűlésben (1993 Országgyűlési Napló CD62).
Vö. CzF.; ÉrtSz.; ÉKsz.