biankó mn, fn és hsz
I. mn 1A
1. (átv is) ’üres, a felhasználója által kitöltendő 〈(űr)lap, okirat, csekk stb.〉’ ❖ Váltóhitel a hitelnek az az alakja, amelyet váltóval, esetleg ki nem töltött u. n. biancováltóval fedeznek (1925 RévaiNagyLex. C5714, 753) | [1945-ben Hajdu Németh Lajos] a Honvéd Kiegészítő Parancsnokság útján szerzett biancó behívókat (1988 Hiller István² CD52) | Egy ideje a biankó kártyák [ti. számítógépes memóriakártyák] gondolatával kacérkodnak a gyártók: ezek olyan üres kártyák lennének, amelyekre a felhasználó töltheti fel a kívánt alkalmazásokat (1998 Byte Magazin ford. CD38) | Néhány éve sokan biankó csekkel rendelkeztek, szinte bármi lehetett belőlük, nagyon gyorsan tudtak előrelépni (2000 Figyelő CD2601) | kibocsátanak úgynevezett biankó, azaz név és rendszám nélküli parkolóbérleteket (2000 Magyar Hírlap CD09).
2. ’előzetesen, látatlanban adott, a meghatalmazott v. megbízott belátása, döntése szerint teljesíthető 〈felhatalmazás, megbízás stb.〉, ill. ilyen felhatalmazással végzett 〈tevékenység〉’ ❖ Fedezeti vételt az az eladó eszközöl, aki olyan árút adott el, amely még nem volt birtokában (bianco-eladás) és utólag veszi meg a vállalt kötelezettségei teljesíthetőségéhez szükséges árút (1930 TolnaiÚjLex. C5735, 41) | A bianco-megbizatás azt jelenti, hogy a bank a belátása szerint vehet vagy nem vehet papirokat, ennélfogva az összeggel úgy számolhat el, amint kedve tartja (1931 Kosztolányi Dezső CD10) | István nádor kapjon a legmagasabb helyről fölhatalmazást a felelős magyar kormány kinevezésére. […] Ez „bianco” felhatalmazást jelentett (1998 Závodszky Géza CD17).
II. fn 1A (ritk, kissé biz, átv is)
’üres, a felhasználója által kitöltendő (űr)lap, okirat, csekk stb., ill. előzetesen, látatlanban adott felhatalmazás’ ❖ fennáll a gyanúja annak, alapos gyanúja, hogy olyan nyilatkozatot írattak alá vele, amely bármikor mint egy biankó felhasználható (1992 Országgyűlési Napló CD62) | [a Kormányt] megyei és válságkezelő programok végrehajtásával hatalmazzuk fel, amivel tulajdonképpen így is, úgy is egy biankót állítunk ki (1993 Országgyűlési Napló CD62) | a biankót a Budapest Bank tölti ki az üzleti érdekei alapján (1997 Országgyűlési Napló CD62) | [a törvényjavaslat] túlzott hatalmat ad a főhatóságoknak, biankókat a miniszternek, és majd a miniszteri rendelet arra hajlítja a dolgok végrehajtását, amerre az aktuális hatalmi érdekek ezt leginkább megkívánják (1999 Országgyűlési Napló CD62).
III. hsz 0 (ritk, kissé biz)
’vkinek előzetes, a megbízott belátása szerint teljesíthető felhatalmazást adva’ ❖ bárki kerül is a Parlamentbe a területi listáról, a Független Kisgazdapárt érvényre juttatja a képviselő visszahívhatóságának az elvét. A parlamenti szék elfoglalása előtt a képviselő biankó aláírja lemondását, elismerve ezzel visszahívhatóságát abban az esetben, ha bebizonyosodik, hogy nem képviseli megfelelően a választók [érdekeit] (1992 Országgyűlési Napló CD62).
a. ’előre, látatlanban, a bizalmat megelőlegezve’ ❖ az én dolgom nem az, hogy a kormány képviselőinek kijelentéseire biankó „igen”-t mondjak, hanem akkor tehetem ezt, amikor azt részleteiben elénk terjesztették (1995 Országgyűlési Napló CD62) | biankó vállaljuk 100 százalékban ezeknek az intézményeknek a finanszírozását (1996 Országgyűlési Napló CD62) | gyakori, hogy [a menekültek] „biankó” adják a pénzt: ez főként a jugoszlávokra jellemző, akiknek már vannak Nyugaton élő rokonaik, barátaik (1999 Magyar Hírlap CD09) | [az államelnöki] tisztségnek biankó jár a magas popularitás (2000 Figyelő CD2601).
Vö. ÉrtSz.; TESz.; ÉKsz.; IdSz.