gall mn és fn 4A7 gál (rég, ritk)
I. mn
1. (Tört is) ’Nyugat és Közép-Európában, kül. a Galliának nevezett különböző területeken és római provinciákban élt, terjeszkedése révén az. i. e. 3. századra Dél- és Kelet-Európába, a Brit-szigetekre és Kis-Ázsiába is eljutott, több törzsből álló, kelta nyelveket beszélő, sok helyütt romanizálódó ókori indoeurópai 〈nép(esség)〉, ill. e nép(esség)hez tartozó 〈népcsoport, törzs〉’ ❖ A hindu, hellen, római, gall, gót, germán, szláv, esth, sőt mint láttuk amaz besenyő s húnoknak vett chionita s ros népeknél is […] az elégetés divatozott [mint temetkezési szokás] (1853 Ipolyi Arnold C2172, 563) | A sequán vezér sírva állt a hősök csontházában; hogyne sírt volna, hisz ő is, bárha Róma híve, de a gál nemzet fia volt (1858 Jókai Mór CD18) | Galaták, a gall (kelta) népek, főleg a kis-ázsiai Galaciában letelepedett keltáknak a görögöknél használatos neve (1894 PallasLex. CD02) | [a bójok] mint hatalmas gall törzs törnek be egyidejűleg Itáliába több más kelta törzsekkel s maradványaik a bibractei ütközet után rokonaik, a haeduok körében telepednek le (1900 Nagy képes világtörténet CD03) | A kelták a görögök elköltözése után délre húzódtak, a gall törzsükről nevezett Gallia területére, s ott az alpesi-mediterrán, pyreneusi fajta őslakókra telepedve alapították meg harcos kis törzsi államaikat (1943–1944 Hóman Bálint CD42) | 58 és 52 között Julius Caesar legyőzte és római fennhatóság alá helyezte a gall törzseket (1997 Szabó Miklós CD17).
1a. ’e nép(esség)hez v. annak vmely csoportjához, törzséhez tartozó, abból származó 〈személy, csoport〉, ill. e nép(esség)ből v. annak vmely csoportjából, törzséből való 〈eredet, származás〉’ ❖ földiratilag Savoya mindig Olaszországba esik; különben a’ régi római, gall és germán elem találkoztának vegyülete (1846 Életképek C0104, 621) | a Grödner völgyben St. Ulrich melletti Col de flam-nál levő temető egységes La Tène-jellegű tárgyaiból is azt következtethetjük, hogy itt megtelepedett gall lakosság lehetett (1893 Az Osztrák–Magyar Monarchia ford. CD21) | Az előkelő gall származású Jovinust Gunthari burgund király és Goar alán főnök Mainzban kiáltották ki császárnak (1900 Nagy képes világtörténet CD03) | Társadalmilag és jogilag az ókorban a gall és germán nők helyzete volt a legjobb; a háznak ők voltak urai; de jogilag az asszony a férj gyámsága alatt állott (1916 RévaiNagyLex. C5710, 538) | A germán (frank, burgundi) eredetű francia főnemesség szőke hajú, fehér bőrű volt, a nagy forradalomban kiirtották, s azóta a régi gall típus az uralkodó (1972 Várkonyi Nándor 9758002, 237) | A franciák csak a 15. században kezdték magukat azonosítani a kakassal, amikor történetíróik felfedezték gall őseiket (2000 Hahner Péter CD17).
1b. ’e népesség (vmely csoportja, törzse) által v. Galliában létrehozott, készített, haszn. v. művelt, folytatott 〈dolog, tevékenység stb.〉, ill. 〈vmely dolognak, tevékenységnek stb.〉 e népesség (vmely csoportjának, törzsének) kultúrájából, gyakorlatából való 〈eredete, származása〉’ ❖ A görög és római többire mez fővel járt, s ha jött a vihar, togája vagy gall eredetű köpenye csuklyáját fejére húzta, s mosolyogta a fergeteget (1860 Kőváry László C2803, 26) | Gall földvárak és temetők Magyarországon (1876 Magyar írók élete CD27) | a gall–breton eredetű Artus- és grál-mondakör (1922 RévaiNagyLex. C5711, 617) | két kultúra és nép között állva, [a Rajna-vidék már a 6. század végétől] római és gall kultúrértékeket közvetít a germánság szíve felé (1936 Váczy Péter CD42) | Galliában már a római hódítás előtt is virágzott a mezőgazdaság: a gall földművelés módszerei úgyszólván az egész birodalomban elterjedtek (1976 Valóság ford. 2056020, 122) | A római kori gall fülbevaló köve pakisztáni eredetűnek bizonyult (2000 Magyar Hírlap CD09).
1c. ’e nép(esség)hez v. annak vmely csoportjához, törzséhez tartozást kifejező, e nép(esség)re v. tagjaira jellemző, náluk v. Galliában szokásos 〈sajátosság, jellemző dolog〉’ ❖ különösen tudná így még Armoricában […] a néphit, maig tartván: hogy a mint valaki meghal, úgy lelke azonnal a testtőli elválás percében, a braspari lelkészhez jut, kinek kutyája azt a brittiai szigetekre viszi, hová, a gall hit szerint, a lelkek a halál után a tengeren át útaztak (1853 Ipolyi Arnold C2172, 389) | [A kocsikeréken a küllőknek a] talpcsapjuk rendesen hengeres, de néha régi gall szokás szerint prizmatikus is; agycsapjuk mindig lapos prizma (1895 PallasLex. CD02) | [a francia] szellem elég független a fajtól, visszaüt a velükszületett liguri, gall és frank gondolkodásmódra (1938 Cs. Szabó László CD10) | A középkor erdőkultuszát […] inkább gall, mintsem római hagyománynak tartják. A gallok – miként a többi kelta népcsoport – szoros szimbiózisban éltek az erdővel. Itt vadásztak, itt gyakorolták kultuszaikat (1999 Sz. Jónás Ilona CD17).
1d. ’e népességgel, annak vmely csoportjával v. Galliában megeső, történő, ill. e népesség körében zajló, általa megvalósuló 〈esemény, folyamat stb.〉’ ❖ midőn [a bójok] a gall háboruk alatt a helvetáknak segélyül mentek, megverte őket Caesar (1855 Pesti Napló okt. 31. C8637, [1]) | A magyar középkornak Liviusa ő [ti. Anonymus], de szintoly óvatossággal kell használni, mint a római történet első könyveit a gall betörésig (1877 Pauler Gyula CD57) | [az 5. században barbár királyságok létrejöttével] a provinciák politikailag is elindultak az önállósulás útján. Különösen jól láthatjuk ezt a gall szeparatizmus megerősödésében (1936 Váczy Péter CD42) | legalább egy évszázaddal az Itáliát elárasztó gall invázió előtt Milánó környékén már kelták laktak (1997 Szabó Miklós CD17).
1e. (Nyelvt is) ’e nép(esség) által, a Galliának nevezett különböző területeken és római provinciákban beszélt, az indoeurópai nyelvcsalád kelta ágának ún. szárazföldi csoportjához tartozó 〈nyelv〉, ill. e nyelvhez tartozó, abból származó 〈elem〉’ ❖ Nyugat felé látható a Saint-Brieuc-öböl, hol Alsó-Bretagne kezdődik; továbbá […] derült időben pedig Bréhat szigete, Paimpolon tul, hol már a régi gál nyelvet beszélik (1855 Pesti Napló jan. 9. C8637, [1]) | [Gallia rómaiak általi elfoglalása után] nem telt bele négy század és a gall nyelv nagyobbára kihalt, legfeljebb némi bélyeget hagyva az elfogadott új nyelven (1900 Nagy képes világtörténet CD03) | A szekér neveként a latinok megtanulták a kelta kar szót, és ettől kezdve carrus-nak mondták a szekeret. Amikor tehát ma autocar-t emlegetünk, vagy a gépkocsi karosszériájá-ról beszélünk, gall szót idézünk (1952 Zsoldos Jenő C6004, 44) | gall nyelv: az indoeurópai nyelvcsalád kelta ágához tartozó kihalt nyelv, amelyet az ókori Galliában (és esetleg É-Itáliában) beszéltek. A kelta nyelveken belül az ún. kontinentális csoporthoz tartozik a keltibérrel és a lepontival együtt (1999 MagyarNagyLex. C5821, 448).
1f. (Nyelvt is) ’e nyelvből való 〈eredet〉’ ❖ Mint gall eredetű és Galliában használt szók említetnek: Columella által: arepennis (földmérték) franczia nyelven arpent; […] Plinius által: alauda: provençal nyelven: alauza, fr. alouette, ol. allodola vagy lodola (pacsirta) (1859 Lukács Móric C7517, 97) | A francia chamois a talán gall vagy ligur eredetű késő-latin camōce(m), nom. camox ’zerge’ szóra megy vissza (1960 Kiss Lajos² C5900, 371) | [a Genovéva név] kelta (gall), esetleg germán eredetű, első részének jelentése valószínűleg nemzetség, a második részéé asszony (2015 Népszava jan. 3. C8740, 10).
1g. (-ul raggal, hsz-szerűen) (ritk) ’e nyelven’ ❖ mit, hogy lombardul sem értenek Olaszországban meg vizigótul sem Spanyolországban, meg gallul sem Franciaországban? (1992 Népszabadság máj. 18. C7842, 7).
1h. ’ilyen nyelvű 〈szöveg, mű〉’ ❖ A mi mindenekelőtt az idg. finális diphthongusokat illeti, ezek részben már a gall nyelvemlékekben is -i alakban jelentkeznek (1913 Schmidt József C8541, 98).
1i. ’(jellemzően) e nép(esség), e nyelv beszélői által lakott v. Galliához tartozó 〈terület〉, ill. e területen levő 〈helység, földrajzi alakulat stb.〉, ott végbemenő, bekövetkező 〈esemény, jelenség stb.〉’ ❖ A celták közt divatozott nehány próbát görög és római irók emlitenek. Strabo a következő esetet beszéli el: „A gall tengerparton a Loire torkolatánál fekszik a két holló öble […]” (1866 Vasárnapi Újság C7380, 563) | [Arles] Arelatum v. Arelate név alatt már az ó-korban is fennállott mint gall város (1893 PallasLex. CD02) | Cornouaille […], a francia Bretagne-ban a Montagne Noire-tól (Fekete-hegy) D.-re a tengerig terjedő vidék neve. Nevéről, ép mint az angoloknál Cornwall, a gall föld legszélsőbb vidékét jelölik (1912 RévaiNagyLex. C5700, 668) | A római időkben még Belgium nagy részén a gallok erdeje terült el. A táj a középkorra teljesen megváltozott. […] A Térounanne egyházmegye a gall erdő helyén épült ki (2000 Hoffmann Tamás CD58).
1j. (ritk) ’e nép által szervezett, ill. Gallia területén működő 〈állam(alakulat)〉’ ❖ Görögország mindenik köztársasága elvész Sándor birodalmában, valamennyi olasz, gall, hispaniai s libyai köztársaság a római császárságban (1876 Molnár Antal¹ C7560, 42) | [Constantius] 356. másik bátyját Julianust nevezte ki caesarrá s a gall tartományok kormányzásával bizta meg (1893 PallasLex. CD02) | [A 2. század végétől a Római Birodalom területén] különbirodalmak képződése indult meg így, legelőször a széleken, a külső veszély nyomására. Nyugaton az Alpeseken túli provinciák helyén, ahol a függetlenségi törekvés éppen olyan régi volt, mint maga a hódítás, így alakult ki a gall birodalom a támadóan fellépő nyugati germánok ellen (1935 Hóman Bálint munkái CD42) | a 16. században a franciák vitatták, hogy a birodalmat a germánoknak adták volna, Nagy Károlyról mint „Rex Gallorum” beszéltek, aki egy gall birodalom élén állt (2001 Századok ford. CD58).
1k. ’e nép szervezett közössége által létrehozott, ahhoz tartozó, arra jellemző 〈dolog〉, ill. abban vmilyen szerepet, funkciót betöltő 〈személy, csoport〉’ ❖ [Rómában] négy különböző napon négy diadalmenet tartaték […]. Ezek fénye, nagysága Caesar világuralmának volt tanuja. A’ diadalkocsi előtt ment személyek között Vercingetorix gall fejedelem, Arsinoe Cleopatra nőtestvére, és Tuba király fia voltak kitünőbbek (1847 Életképek C8373, [361]) | 283-ban a szenoni gallok Arretiumnál pusztultak el, más gall sereg ugyanez évben a vadimoni tó mellett semmisült meg (1894 PallasLex. CD02) | [a párizsi vagy troyes-i márka súlyegység eredetét kutatva] a régi Gallia területén használatos görög eredetű, kb. 367 g-os kelta (gall) fontra kell gondolnunk, a mely font 367.95 g súlyban még a XVIII. században is használatos volt Troyesban (1916 Hóman Bálint CD42) | Brennus: gall vezér, aki Kr. e. 387. július 18-án az Allia patak menti csatában megsemmisítő vereséget mért a rómaiakra, majd a Capitolium kivételével Rómát is elfoglalta és kifosztotta. Szállóigévé lett mondása: Vae victis! (Jaj a legyőzötteknek!) (1997 Horváth András CD17).
2. (vál) ’〈az e népességből, valamint római és germán elemekből az egykori Gallia területén kialakult francia nép jelzőjeként〉’ ❖ csak egy pillantást kell Franciaország történelmére s a gall nemzet szellemére vetnünk (1883 Pesti Hírlap ápr. 20. C5631, 2) | Külső jelek szerint a gall nép még mindig késlekedik részt venni az európai ember újjászülésében (1919 Földi Mihály CD10) | a századok folyamán a magyarság egyetlen nép iránt sem érzett olyan mély rokonszenvet, mint a francia nemzet iránt. Innen, hogy spirituális rokonságunk a gall nemzettel a legnagyobb (1947 Magyar Nemzet márc. 11. C4787, 1).
2a. (vál) ’e néphez tartozó, e népből származó 〈személy, csoport〉 v. e néphez tartozó, azt képviselő 〈csoport〉, ill. e népből való 〈eredet, származás〉’ ❖ [Párizsban] a szinházak már semmivel sem tudják becsalogatni a kényes izlésű gall közönséget, legnagyobb részük be is zárta már kapuit (1885 Budapesti Hírlap júl. 2. C4732, [1]) | egy pikáns arcocska – semmi kétség a gall származás iránt – ruha, kalap s a kacér mosoly is mind a legutolsó párisi divat szerint (1892 Pesti Hírlap szept. 14. C5640, 3) | Ujjonghatnak belsejükben a német junkerek s a gall nacionalisták (1904 Ady Endre CD0801) | a szépségiparáról híres Franciaország mindent elkövet azért, hogy a gall hölgyek megfeleljenek a világban róluk kialakított képnek (1995 Magyar Hírlap CD09) | A gall páros az idei viadalon [ti. a Granada–Dakar-ralin] a nioroi (Mali) szakasztól végig vezette a mezőnyt (1999 Magyar Hírlap CD09).
2b. (vál) ’e nép által v. Franciaországban létrehozott, készített, ill. művelt, folytatott 〈dolog, tevékenység stb.〉’ ❖ müveltebbjeink irodalmunkban bizodalmatlankodván, idegen isteneket imádva, a’ német, angol és gall-literatura’ tributáriusaivá [= tisztelőivé] lesznek (1847 Pesti Hírlap C8014, 331) | Gyönyörű nézni, hogy a külföldtől inspirálva, elindulva, mint deák, gall klasszicizmus vagy német szentimentál érzés, mily hamar akad rá a magyar irodalom a népi érre (1928 Németh László² 9485023, 19) | A névadó Peugeot család nevét a gall történetírás először az 1466-os annalesekben említi (1996 Magyar Hírlap CD09) | olvashatnám a trianonozó, […] a gall termékek, üzletek, vendéglők bojkottjára biztató internetes hozzászólásokat (2001 Magyar Hírlap CD09).
2c. (vál) ’e néphez tartozást kifejező, e népre v. tagjaira jellemző, náluk v. Franciaországban szokásos 〈sajátosság, jellemző dolog〉’ ❖ sehol sem kölcsönözte Sh. más időszakok- és helyeknek az ő kora eszmebeli vonásait, s azok természetét ez által el nem ferditette, sohasem járt el ugy mint […] Corneille és Raceine [!], kik régi és középkort gall classicitasukba öltöztettek át (1852 Pesti Napló aug. 5. C8634, [2]) | A franciákról az a közvélemény, hogy szellemesek és elegánsak. A gall esprit éppen olyan közkeletű valami, akár a tokaji bor, vagy az attikai só (1907 Juhász Gyula¹ 9284839, 104) | A gyertyavilágban ezüstösen csillogott az ő [ti. Fernand Nozière] ősz feje, a cvikkere s ajkán az a huncut gall mosoly, amely azt mondta volna, hogy nem is olyan komoly dolog az, amit beszél (1928 Kosztolányi Dezső 9359454, 124) | [Verne Öt hét léghajón című regénye] jelenleg a francia bestsellerlista éllovasa, ebben valószínűleg közrejátszik a gall nemzeti öntudat is (1995 Magyar Hírlap CD09) | [Catherine Deneuve] hullámos, szőke haja olyannyira a gall nőiség szimbóluma lett, hogy róla mintázták meg „Marianne”-t [ti. a francia köztársaság allegorikus nőalakját] (1998 Magyar Hírlap CD09).
2d. (vál) ’e nép által beszélt újlatin 〈nyelv〉, ill. e nyelvhez tartozó, abból származó v. arra jellemző 〈elem, sajátosság〉’ ❖ Elé ſzámlállya Le Long azon Bibliákat-is mellyek a’ Deák nyelvbl eredett Gall, Olaſz, Spanyol, Catalan, Rhet, vagy Grison, Pedemonti, Oláh vagy Rumeni nyelven irattattak (1802 Molnár János C0307, 74) | némelly hangoknak eredeti göghang általi meghatása ( mint p. o. a’ gall en nasilláló [= nazálisként való] kiejtése) (1854 Bugát Pál C8478, 264) | [a magyaros franciasággal beszélő idős nő] arca folytonos rángásával, ajakbiggyesztéseivel, kétségbeesett mozdulataival és görcsös francia mondataival, melyek forradalmat visznek a szelíd gall mondattanba, állandóan jelzi megbotránkozását (1931 Szabó Dezső 9623013, 155) | [a belgiumi vallonok] hatalmas ideje imponáló kulturális vagyont halmoztak fel „gall” anyanyelvükön” – hamarjában csak Emile Verhaeren költő teljesítményét említem (1998 Magyar Hírlap CD09).
2e. (vál) ’(jellemzően) e nép, e nyelv beszélői által lakott v. Franciaországhoz tartozó 〈terület〉, ill. e területen levő 〈helység〉, ott végbemenő, bekövetkező 〈jelenség〉’ ❖ Gáll és Spanyol részeken (1816 Perecsényi Nagy László C3471, 56) | a mérsékelt gall éghajlat s a harmonikusan egyöntetü föld megtermette az elegáns szabatossággal gondolkodó és iró raisonneur franciát, Molièret és a gunyoros Voltairet (1898 Budapesti Napló máj. 7. C4881, [1]) | Bárány Pista, az egri diák, aki csendben, feltűnés nélkül vágott neki a gall fővárosnak, győzelemre vinni a Grand Prix-ben színeinket (1925 Nemzeti Sport jún. 15. C7150, [1]) | [Hivatal Ervin] választékosan beszélt franciául, a szülei alighanem gall vidékre emigrálhattak a háború alatt (2020 Szüts Miklós 3633002, 120).
2f. (vál) ’e nép által szervezett, Franciaország területén működő 〈állam(alakulat)〉’ ❖ A tonkingi viszály megért s gyümölcse a háboru Franciaország és Khina között. A gall köztársaság és a mennyei birodalom mérkőzni fognak (1884 Pesti Hírlap aug. 23. C5632, [1]) | Páris csak a mappán fővárosa Franciaországnak, a valóságban a hires bortermő város [ti. Bordeux] falai közül kormányozzák a gall birodalom kátyuba jutott szekerét (1914 Budapesti Hírlap szept. 9. C4702, 10) | az első levél a gall hon jobbításán munkálkodó [Lionel] Jospin urat erősen elgondolkodtatta (2001 Figyelő CD2601) • gall kakas (sajtó) a) ’〈ezen állam, Franciaország jelképeként〉’ ❖ [Franciaország] lesi a boszura kinálkozó jó alkalmat. A mikor a siker reményével szállhat szembe a gall kakas a porosz sassal (1882 Pesti Hírlap szept. 15. C5630, [1]) | Törökország nagyon-nagyon fontos ország volt régóta, s lesz még jobban mostanában a gall kakas számára (1910 Ady Endre CD0801) | [a külföldi üzletszerzések tekintetében Németországnak] az előnye alig egy milliárd dollár a trónkövetelő gall kakas mögött (2000 Magyar Hírlap CD09) b) (hat ne-vel, tbsz-ban) (sajtó) ’〈e néphez tartozó, e népből származó, ill. Franciaországot képviselő csoport megnevezéseként〉’ ❖ a magyar szurkolók harminc évvel ezelőtt látták utoljára a gall kakasokat Budapesten (1957 Népsport okt. 3. C8028, 1) | [A prágai jégkorong-világbajnokságon] a gall kakasok továbbra is pont nélkül állnak, akárcsak a lengyelek (1992 Nemzeti Sport máj. 4. C8061, 15) | a gall kakasok négy meccsükből hármat megnyertek, lőttek tíz gólt, és Benzema és Pogba vezetésével bármeddig eljuthatnak (2014 Népszava júl. 4. C8739, [16]) c) (sajtó) ’〈e néphez tartozó, e népből származó, ill. Franciaországot képviselő személy megnevezéseként〉’ ❖ [A francia motorversenyzők] nekidühödten estek neki a mezőnynek […]. Mielőtt észbe kaphatott volna, már körhátrányba esett a boly. A két gall kakas került az élre (1928 Nemzeti Sport febr. 22. C6777, 13) | [a német zöldek által 1973-ban elfogadtatott környezetvédelmi és építésügyi törvény] máig mértékadó Nyugat-Európában. Erre hajaztak a franciák is, de egy-két büszke gall kakas úgy gondolta, hogy mindez rá nem vonatkozik (2006 Népszabadság máj. 26. C7854, 13).
2g. (vál) ’ezen állam v. e nép szervezett közössége által létrehozott, ahhoz tartozó, arra jellemző 〈dolog〉, ill. abban vmilyen szerepet, funkciót betöltő 〈személy, csoport〉’ ❖ [a romagnai kormány memorandumát közlő Morning] Post, pártolja azt, különösen a miket a pápa világi hatalma ellen mond, melyekben – a „Post” szerint – nemcsak protestáns irók, hanem a gall egyház tekintélyei, mint ricei püspök, a philosophok, mint Gioberti és a kath. reformatorok, mint Rosmini is osztoznak (1859 Pesti Napló okt. 16. C8641, [3]) | meg se mozdúlt Még a muszka és a gall had (1886 Borsszem Jankó dec. 12. C5005, 2) | [Lipiken] angol vendégek kedvéért, már csak a reklám kedvéért is, nyomban kitűznék az angol zászlót, franciák kedvéért a gall trikolort (1908 Pesti Napló aug. 23. C5324, 3) | Gyengítette a gall valutát a pénzügyminiszter kijelentése is, szerinte a dollárnak tovább kellene erősödnie a frankkal szemben (1997 Magyar Hírlap CD09) | A guillotine egészen 1981-ig hivatalos eszköze maradt a gall hóhérnak (2002 Magyar Hírlap CD09).
II. fn
1. (rendsz. hat ne-vel, rendsz. tbsz-ban) (Tört) ’Nyugat és Közép-Európában, kül. a Galliának nevezett különböző területeken és római provinciákban élt, terjeszkedése révén az. i. e. 3. századra Dél- és Kelet-Európába, a Brit-szigetekre és Kis-Ázsiába is eljutott, több törzsből álló, kelta nyelveket beszélő, sok helyütt romanizálódó ókori indoeurópai nép(esség), ill. e nép(esség)hez tartozó népcsoport, törzs’ ❖ [a frankok] Gáll Orſzágban ſok Várakat meg-vettenek, ’s ott le is telepedtenek: hívattattak Frantzoknak, és a’ kik köztt le-telepedtek: (Galli) Galloknak (1792 Mándy István C3023, 118) | A’ galok, miolta Scotia’ bérczei közé szoríttattak, kettőztetett szenvedelemmel viseltetnek énekeik eránt (1833 Szalay László C5250, 82) | [a druidák hívei] közé tartoztak nemcsak a’ czelták, vagy más néven az isméretes gallok, hanem a’ régi brittek, germánok és scandáviaiak [!] (1846 Társalkodó C7983, 251) | Kr. e. 370–60 között a kelták (gallok) tolakodtak Boszniába, kik az illir törzseket nagyobbrészt meghódították (1893 PallasLex. CD02) | A Galba, Vitellius s Vespasianus közti harczok a vitéz batávok egy kiváló vezérét, Julis Civilist, arra bátorították, hogy a lázongó gallokkal együtt lerázza római igát. De hiába, a gall már meg volt nyerve Rómának, a germán egyedül maradt és Vespasianus hires vezére, Petilius Cerealis gyorsan végzett a batávokkal (1900 Nagy képes világtörténet CD03) | az Adalbert reimsi érsek vezetése alatt Senlisben összegyűlt főpapok és főurak [Capet] Hugo herceget a gallok, bretonok, dánok (normannok), aquitánok, gótok, spanyolok és vaskonok királyává kiáltották ki (987) (1927 TolnaiÚjLex. C5724, 66) | A gallokat keresztény hitre térítő Tours-i Szent Márton i. sz. 316 körül született Sabariában, a mai Szombathelyen (1980 Szombathy Viktor 1149004, 47) | Galácia Kis-Ázsiának gallok (kelták) által lakott középső területe (1993 BibliaiLex. CD1207) | [A spanyolországi Galícia] neve az őslakos kelták (gallok) nevéből ered, akiket a rómaiak igáztak le (Kr. e. 137) (1999 MagyarNagyLex. C5821, 440).
1a. ’e nép(esség)hez tartozó személy, kül. férfi’ ❖ A’ régi Gallok meggyőzött ellenségeik hajával ékesiték magokat (1834 Regélő C0458, 736) | [a Rajna és a Felső-Duna közé eső Agri decumates területén] az új telepesek, római hadastyánokon kivül, gallok voltak, kik bértizedet fizettek, innen a terület neve (tizedes földek) (1893 PallasLex. CD02) | Julius Caesar megparancsolta katonáinak, hogy az elfogott galloknak a hüvelykujját vágják le, mert így elvész a háborúban oly félelmes voltuk (1927 TolnaiÚjLex. C5724, 95) | A Franciaországban évek óta nagy sikerrel vetített rajzfilmsorozat főszereplője, Asterix, a gall ebben a képregényben Julius Caesar korában verekszik meg a római ellenfelekkel (2000 Új Könyvek CD29).
1b. (Nyelvt) ’e nép(esség) által, a Galliának nevezett különböző területeken és római provinciákban beszélt, az indoeurópai nyelvcsalád kelta ágának ún. szárazföldi csoportjához tartozó nyelv’ ❖ [Galliában] a latinnak a gall helyére fogadása annál könnyebb volt, mert közös levén eredetök a sanskritban, a két beszédmódnak külső különbség mellett ugyanegy alapja és jelzetes rokonsága volt (1865 Erdélyi János² C7534, [245]) | [A francia nyelv] alapvetően latin eredetű, de a kelta nyelvcsaládba tartozó gall és a germán nyelvcsaládba tartozó frank is erősen hatott rá (2000 Magyar Hírlap CD09).
2. (rendsz. hat ne-vel, rendsz. tbsz-ban) (vál) ’〈az e népességből valamint római és germán elemekből az egykori Gallia területén kialakult francia nép, ill. vmely e néphez tartozó, azt képviselő csoport, közösség megnevezéseként〉’ ❖ Kiragadta [Reviczky Ádámot] nyugalmas ölébűl Adrastéának sisakos Bellóna, az orkán-Módra reánk dörgő Gallok nagy tábora ellen (1835 Tudományos Gyűjtemény C7264, 120) | Fölkiabáltam összes ismerőseimet valami francia fiu vagy leányka után, akitől [gyermekeim] játszva sajátitsák el a gallok nyelvét (1901 Mikszáth Kálmán C3149, 56) | Az elnyomatásából ébredező patriarchális népléleknek Turgenyev finom idealizmusán átszűrődő naiv poézise közelebb áll a mi érzésünkhöz, mint a nálunk sokkal profánabb gallokéhoz (1914 Felvinczi Takáts Zoltán CD10) | A gallok még De Gaulle idejében határozták el, hogy az energiaellátásban teljes függetlenségre törekszenek, s ezt nukleáris erőművekkel oldották meg (1998 Magyar Hírlap CD09) | Kylian Mbappé büntetőből szerzett találatának köszönhetően a gallok döntetlenre mentették a meccset (2018 Népszava okt. 13. C8743, 15).
2a. (vál) ’e néphez tartozó személy’ ❖ A’ Dineper túlsó partyán mikor áltt az Orozság [!] Bátteriát készít Dorogobnál sántzait ásván, Rajta vitéz Gallok lévén, oda hagyta karámját (1815 Perecsényi Nagy László C3469, 33) | [a pornográf művészek és művészetek elleni gyűlésen] sikerült újból kompromittálni e négyezer szemérmes gallnak a szemérmetlen Galliát. Szerte a világon, ahol újságot olvasnak, ezren mondogatják: – Ahá! Persze. Azok a borzasztó franciák! (1905 Ady Endre CD0801) | A gallok teljes jövedelmük átlagosan 16 százalékát, azaz egy év során 2590 eurót tesznek félre (2002 Magyar Hírlap CD09).
J: gallus.
Vö. CzF. gall²; ÉrtSz.; TESz.; ÉKsz.; IdSz.