derűlátó mn és fn 

I. mn 17A

1. ’természeténél fogva a kedvező jelenségeket inkább észrevevő, a jövő felé bizalommal tekintő 〈személy〉’ ❖ Optimista – derűlátó – apáink bíztak bennünk, hogy nem felejtjük el nagyjaink keresztnevét (1937 Halász Gyula CD10) | [Bognár Dezső] egész életében bizakodó, jövőbenéző, derűlátó ember volt és a legborongósabb időszakokban sem veszítette el hitét abban, hogy eljön az a kor, amelynek „harcosává nevelődött” (1979 Hiller István² CD52) | A szenvtelen, szemüveges és mindig derülátó [ecuadori] diplomata […] hozzászokott a különlegesen nehéz feladatokhoz (1988 Tények könyve CD37).

2. ’a kedvező jelenségeket felmutató, bizakodást kifejező, optimista szemléletű 〈dolog〉’ ❖ a [román] nép lírája már derűlátó, egységes a román lélek és bízik a latin faj szerencsecsillagában (1941 Molter Károly CD10) | ha kedvező eredményekre vezet a magkísérletek beszüntetésének ellenőrzésével foglalkozó genfi szakértői értekezlet, akkor derűlátóbban lehet majd értékelni a csúcsértekezlet kilátásait (1958 Magyar Nemzet jún. 22. C0354, 1) | a derűlátó várakozások ellenére úgy tűnt, hogy rövid és enyhe fellendülési periódus után az amerikai gazdaság visszacsúszik a recesszióba (1993 Tények könyve CD37).

II. fn 1A

’természeténél fogva a kedvező jelenségeket inkább észrevevő, a jövő felé bizalommal tekintő személy’ ❖ Az 1994-es, 8 százalék feletti keletnémet gazdasági növekedés a derűlátókat igazolja (1995 Magyar Hírlap CD09) | A derűlátók szerint a jövő héten [Törökországban] Yilmaz megalakíthatja kormányát (1997 Magyar Hírlap CD09) | a megkérdezett kétezer nyugati fogyasztó között a borúlátók száma nagyobb a derűlátókénál (2000 Magyar Hírlap CD09).

Vö. ÉrtSz.; ÉKsz.

derűlátó melléknév és főnév
I. melléknév 17A
1.
természeténél fogva a kedvező jelenségeket inkább észrevevő, a jövő felé bizalommal tekintő 〈személy〉
Optimista – derűlátó – apáink bíztak bennünk, hogy nem felejtjük el nagyjaink keresztnevét
(1937 Halász Gyula)
[Bognár Dezső] egész életében bizakodó, jövőbenéző, derűlátó ember volt és a legborongósabb időszakokban sem veszítette el hitét abban, hogy eljön az a kor, amelynek „harcosává nevelődött”
(1979 Hiller István²)
A szenvtelen, szemüveges és mindig derülátó [ecuadori] diplomata […] hozzászokott a különlegesen nehéz feladatokhoz
(1988 Tények könyve)
2.
a kedvező jelenségeket felmutató, bizakodást kifejező, optimista szemléletű 〈dolog〉
a [román] nép lírája már derűlátó, egységes a román lélek és bízik a latin faj szerencsecsillagában
(1941 Molter Károly)
ha kedvező eredményekre vezet a magkísérletek beszüntetésének ellenőrzésével foglalkozó genfi szakértői értekezlet, akkor derűlátóbban lehet majd értékelni a csúcsértekezlet kilátásait
(1958 Magyar Nemzet jún. 22.)
a derűlátó várakozások ellenére úgy tűnt, hogy rövid és enyhe fellendülési periódus után az amerikai gazdaság visszacsúszik a recesszióba
(1993 Tények könyve)
II. főnév 1A
természeténél fogva a kedvező jelenségeket inkább észrevevő, a jövő felé bizalommal tekintő személy
Az 1994-es, 8 százalék feletti keletnémet gazdasági növekedés a derűlátókat igazolja
(1995 Magyar Hírlap)
A derűlátók szerint a jövő héten [Törökországban] Yilmaz megalakíthatja kormányát
(1997 Magyar Hírlap)
a megkérdezett kétezer nyugati fogyasztó között a borúlátók száma nagyobb a derűlátókénál
(2000 Magyar Hírlap)
Vö. ÉrtSz.; ÉKsz.

Beállítások