éppígy 0 mut hsz
1. ’a közvetlen szövegelőzményben meghatározottal v. a beszédhelyzetből ismerttel azonos v. ahhoz nagyon hasonló módon, állapotban, ill. helyzetben’ ❖ [Nagyenyeden] a füstös falak és összeomlott csonka üszkök közt gazdátlan kutyák tanyáznak, melyek a város hamvában elveszett uraik holt tetemein kövérré hízva, farkasokká vadultak, annyira, hogy már az ily társaságban élő kutyák csapataitól az utazók élete sem bátorságos többé. Ép így áll a dolog Felvinc városa környékén is (1849 Jókai Mór CD18) | A szemébe néztem, és ekkor visszaemlékeztem rá, hogy nemrég épp így ültem vele egy asztalnál, pezsgő mellett (1913 Babits Mihály CD10) | szembe kell néznünk egy belső ellenállással, mert „így dolgoztunk száz évig”. Ám ez nem jelentheti, hogy éppígy kell cselekednünk a jövőben (2008 Népszava márc. 26. C7471, 10).
2. ’〈annak kif-ére, hogy vmely állítás igaz, akárcsak az előző, ill. vmely állítás igaz vmire, vkire, akárcsak az előző(ek)re〉’ ❖ A harisnya-takács szabad kereskedésért kiabál, a fonó védvámért. A takács ép igy védvámot kiván szövetei, de nem ám a fonalak számára is (1847 Hetilap CD61) | Király atyádat több, mint idegen Szivből szeretjük, s ép így téged is (1871 Lőrinczi Lehr Zsigmond ford.–Shakespeare CD11) | Megjelent Sárospatakon: Ajas, Philoktetes, Trachisi hölgyek, Elektra, Ödipusz király, a többi kéziratban maradt; ép így Lucanus Pharsaliájának fordítása is (1913 RévaiNagyLex. C5703, 518) | A macskának sok az ellensége, de éppígy vannak rajongói is, akik alaposan tanulmányozták (1929 Az állatok világa ford. CD46) | A didaktikus költészetet én nem tudom külön műfajnak tekinteni. Éppígy a romantikus költészetet sem (1980 Tandori Dezső ford.–Schlegel 9703053, 366) | A megnyitón részt vesznek a világ több mint 40 országából hazaérkező magyar reformátusok, éppígy a legfőbb közjogi méltóságok, a Magyar Reformátusok Világszövetségének tagegyházai, a genfi székhelyű Református Világszövetség vezetői, valamint a magyar közélet jeles személyiségei (2000 Magyar reformátusok CD1210).
2a. (mondatok és mondatrészek közti kapcsolatos viszony jelölésére, a második v. későbbi tag bevezetéseként, utalószószerűen v. elliptikus szerkezetben a mint szó előtt ksz-szerűen) ’〈annak kif-ére, hogy vmely állítás igaz, akárcsak a következő, ill. vmely állítás igaz vmire, akárcsak a következőre〉’ ❖ Ezek szerint a büntetőjognak ép így, mint a státusgazdaságnak nationalis oldala, igaz, hogy van; de mindamellett van egy másik is, melyet cosmopolitikusnak nevezhetnénk (1842 Kossuth Lajos CD32) | Az esztétikai kategóriák objektivitása társadalmi és nem természeti jellegű. Ezekre építhet a művész felfedező munkájában (építenie is kell), de ezeket megismerni már éppígy nem művészi feladat, mint ahogy – hasonlattal élve – a mai elméleti matematikusnak nem feladata megismernie, elsajátítania az egyszeregyet vagy a logaritmust (1966 Gyertyán Ervin 9203001, 274) | Ha a műveltség nem csupán alkotások és intézmények halmaza, hanem szellemi szokásjog, egységét két ponton is védeni kell: a „felhőjáró” utópizmustól éppígy, mint a „gyalogjáró”-nak elkeresztelt racionalizmustól (1989 Grezsa Ferenc 2025073, 154).
J: ugyanígy.
Vö. ÉrtSz.; ÉKsz.