fáskert fn
1. ’(Gyümölcs)fával beültetett terület.’
1a. (kissé rég) ’arborétum, botanikus kert’ ❖ igérte a’ Tekintetes Magistratus, hogy fás-kertnek való helyet a’ Városonn kívül fog engedni; sőt azt is reményljük, hogy a’ jövő nyáronn üvegházat is fog készíttetni. Már most ide jutva igen sajnállom, hogy a’ Magyar Fűvész-Könyvbenn a’ kerti ’s nevezetesenn a’ Botanicus kertekbenn tartódni szokott plántákra bővebben ki nem terjeszkedtünk (1807 Diószegi Sámuel C2558, 193) | Ebéd után a’ Georgikonnak fás Kertyében gyltek öszve a’ vendégek, hol egy ligetben a’ duda mellett, tizenkét magyar Juhász-legény tánczolta el az innepnek örömét (1817 Tudományos Gyűjtemény C5482, 84) | Fás kert (növ., arboretum), az a hely, ahol az élő fákat és cserjéket összefüggő állománynyá egyesítik, tudományos célból rendezik, hogy tudományosan tanulmányozhatók legyenek (1894 PallasLex. CD02) | A jó és a rossz vetítette előre árnyait már a zirci kis házak között, a falu végén, a hatalmas fáskertben. Tündérbozót volt az még akkoriban: vad, elhagyatott, és mégis ember formálta szelíd (1974 Beney Zsuzsa 9043001, 9).
1b. (rég) ’gyümölcsöskert’ ❖ ha valakinek a’ maga földjén háza, kertje, és fás kertje vagyon, az három részbeli földnek tekintetik (1821 Hazai és Külföldi Tudósítások C8263, 229) | a vizek több csatorna segedelmével a Dunába eresztetvén, helyökön a legszebb virágos, zöldséges, és fás kertek láthatók (1857 Vasárnapi Újság CD56) | A mezőgazdasággal kapcsolatos gyümölcstermesztés Éjszak-Tirolban és Dél-Tirol magasb fekvésű mellékvölgyeiben nagyobbára a ház körűli belsőségek befásítására, vagyis ú. n. fás kertek (Bangart, vagy a mint az olasz vidékeken hívják: broili) ültetésére szorítkozik (1893 Az Osztrák–Magyar Monarchia ford. CD21) | A gyümölcsfák ültetése a tanya körül már a XIX. század elején gyorsan elterjedt. Az 1851. évi földkönyvben szép számmal olvasunk a „fás kertek”-ről és a kertekről. Leginkább a meggy-, szilva- és eperfa fordul elő (2000 Herczeg Mihály–Kruzslicz István Gábor CD36).
2. (kissé rég) ’faanyag, kül. tűzifa, épületfa tárolására (és árusítására) szolgáló hely’ ❖ az ölfa a’ fáskertből árcsökkentés mellett fog szállitatni (1842 Pesti Hírlap CD61) | Faraktár v. fáskert alatt a fogyasztó hely közvetlen közelében fekvő valamely teret értünk, mely az odaszállított tüzifa készletben tartására állandóan használtatik (1894 PallasLex. CD02) | Állandó farakodókon, faraktárakban, fáskertekben, melyek fekvése mindig sík s ahol a területtel takarékoskodni kell, ott u. n. kereszt- v. kalodarakásokat használnak (1913 RévaiNagyLex. C5703, 182).
Vö. SzT.