gazdaszervezet fn
1. (Biol) ’az az élő szervezet, amelyben vmely parazita élőlény v. vírus élősködik, ill. amelyben vmely élőlény vele szimbiózisban, kölcsönösen előnyös együttélési viszonyban él’ ❖ [a baktériumok] mesterséges tenyésztése volt az a nagy lépés, amely legelőször is lehetségessé tette sok, addig azonosnak tartott faj elkülönítését, […] kiküszöbölte az oly gyakran zavarólag ható változékonyságát a parasita s gazdaszervezet közti viszonynak (1902 Orvosi Hetilap C8152, 398) | Az élősködő férgek egynémelyikével megtörténik az, hogy bélcsövet egyáltalán nem is fejleszt. Ezek élete abban a kényelemben telik el, hogy nem kell emészteniök, mert a gazdaszervezet megemésztett tápnedveit a bőrükön át fel tudják szívni (1933 Az állatok világa ford. CD46) | Mint minden vírusnak, a HIV-nek is be kell jutnia a gazdaszervezet sejtjeibe, és ott el kell szaporodni ahhoz, hogy betegséget idézzen elő (1991 Füst György 2037003, 1444) | Gazdaszervezetnek az egysejtű zöldalga Chlamydomonas reinhardtii-t választottuk […]. Ezekben a kísérletekben a baktériumokat különböző fúziós technikával juttattuk be a sejtfalhiányos algasejtekbe (1995 Természet Világa CD50) | A kommenzalista állat szintén gazdaszervezethez kötődik, de nem közvetlenül abból táplálkozik, hanem az általa meghagyott táplálékmaradványokat és melléktermékeket hasznosítja. […] A kommenzalisták nem befolyásolják gazdáik túlélési és szaporodási esélyeit (2004 Rózsa Lajos 3277001, 10).
2. (Biol) ’az az élő szervezet, amelybe vmely szövetet, szervet, testrészt stb. be-, ill. átültetnek, transzplantálnak, ill. amelynek genomját vmely gén beültetésével módosítják’ ❖ Az autotransplantatio esetében a legkedvezőbb feltételekkel állunk szemben: a gazdaszövet és a transplantatum biochemiai viszonyai azonosak; a szervezet táplálkozásának különbözősége, mely homoio- és főleg heteroplastikák esetén zavart okozhat, elesik; nincs meg azon mérgező hatás sem, mely homoio- és heteroplastika esetében a gazdaszervezet és transplantatum vegyi különbségéből származik (1913 Orvosi Hetilap C8163, 306) | Ahhoz, hogy ezt [ti. az egészséges, fiatal egyének immunsejtjeinek az öregedő egyének szervezetébe való beültetését] hatásosan alkalmazhassuk emberben, éppen úgy, mint szervátültetés esetén, a következőket kell figyelembe vennünk: – az immunsejtek nem hathatnak immunológiailag a gazdaszervezetre; – a sejteknek a gazdaszervezetben hosszabb időn keresztül fent kell maradniok; – a sejteknek a gazdaszervezetben működőképeseknek kell lenniük (1980 Beregi Edit C8600, 26) | a genetikai manipuláció során a gazdaszervezetbe több, tőle rendszertanilag távol eső fajból – köztük akár kórokozó baktériumokból – származó génekből létrehozott kombinációkat juttatnak be (1997 Országgyűlési Napló CD62) | A transzplantált szervek, például a szív, a tüdő, a vese és a máj, sohasem tisztíthatók meg teljesen a vérképző rendszerhez tartozó sejtektől és ezek […] bekerülnek a gazdaszervezet vérkeringésébe (2002 Természet Világa CD50).
3. (tulajdonnév részeként is) ’mezőgazdák, gazdálkodók érdekvédelmi testülete’ ❖ [a földművelési miniszter] a szőllőmivelés céljaira forditandó 2.38 millió koronával áll a küzdőtéren. Megmozdultak nyomában a társadalmi testületek, a gazdasági egyesületek. Gazdaszervezetek jöttek létre a hegyközségekben […] és megindult a lázas munka (1900 Budapesti Napló okt. 20. C5243, [1]) | [a tanulmányúton részt vevő magyar gazdák] kihallgatáson jelentek meg a vendéglátó olasz gazdaszervezet elnökénél (1937 Budapesti Hírlap okt. 2. C4725, 8) | A továbbiakban a magyarországi gazdaszervezetek és vidéki szövetkezetek létrejöttének körülményeit ismerhetjük meg. Az 1835-ben megalapított, Széchenyi István által is támogatott OMGE, amely a későbbiek során a legtöbbször a nagybirtok érdekeiért lobbyzott, hosszú ideig a mezőgazdasági szakoktatás szorgalmazásában az élen járt (1998 Szávai Ferenc CD58) | a Magyar Gazdakörök és Gazdaszervezetek Országos Szövetsége, amely jóval nagyobb befolyással rendelkezik, mint az előbb említett Agrár Munkaadói Szövetség, nem tagja ennek az újonnan létrehozni kívánt tanácsnak (2006 Országgyűlési Napló CD62).
Vö. ÉKsz.