gérbic l. gérbics

🚧 Figyelem! A szócikk főszerkesztés alatt áll.

gérbics fn (Növ)gérbic (kissé rég)

’Európában és Nyugat-Ázsiában honos, sarkantyús virágú, nagy termetű, orchideaféle, lágy szárú, évelő növény, amely csak virágzás és termésérlelés idején jelenik meg a felszínen, erőteljes, vaskos szára pedig virágzás idején zöldeskék v. ibolyás színű, ill. e növények faja (Limodorum abortivum)’ ❖ Gérbitz. Pilise’ sarkantyúja a’ nyelve’ tövéből előrenőtt: Porh. burkos, lehúlló (1807 Diószegi Sámuel–Fazekas Mihály C1418, 493) | Gérbitz plánta (1832 Kassai József C5358, 94) | A hazai orchideák között nincs fánlakó, televénylakó több is van. Közülük néhány – például az élősködő gérbics, a madárfészek- és a bajuszvirág – néha a talajban virágzik, és ott is hoz termést (1964 Élet és Tudomány C4915, 315) | Védett és veszélyeztetett növényfajok a Soproni-hegységben […] Gérbics Limodorum abortivum (1996 Tímár Gábor CD52) | Vízszintes és függőleges kiterjedésben, tízméterekre egymástól olyan fajok népesítik be a meleg dolomitfelszíneket [ti. a csákvári botanikai-geológiai tanösvényen a Vértesben], mint például a deres csenkesz, a sulyoktáska, a naprózsa, ezüstvirág, […] pirosló gólyaorr és egy különös orchideaféle, a gérbics (1998 Természet Világa CD50).

a. (egysz-ban, kötött szókapcsolat részeként fajnévben is) ’〈az e fajt is magában foglaló nemzetség elnevezéseként〉’ ❖ Gérbitz. (Limodorum) […]. violaszín gérbitz (L. [= Limodorum] abortivum W. Orchis abortiva L.) […] fonák gérbitz (L. [= Limodorum] Epipogium W. Satyrium Epipogium L.) (1807 Diószegi Sámuel–Fazekas Mihály C1418, 499) | Gérbicz, fn. limodorum; fonák gérbicz: l. [= limodorum] epipogium; violaszin gérbitz: l. [= limodorum] abortivum (1843 Természettudományi szóhalmaz C5206, 156) | [elvetendő nevek:] gérbicz (Limodorum) (1878 Fialowski Lajos C5945, 262) | Centrosis (Limodorum), gérbic, a kosborfélék családjába tartozó növénynemzetség (1936 ÚjIdőkLex. C5434, 1271).

Vö. ÉKsz.

gérbic lásd gérbics
🚧 Figyelem! A szócikk főszerkesztés alatt áll.
gérbics főnév (Növ)
gérbic (kissé rég)
Európában és Nyugat-Ázsiában honos, sarkantyús virágú, nagy termetű, orchideaféle, lágy szárú, évelő növény, amely csak virágzás és termésérlelés idején jelenik meg a felszínen, erőteljes, vaskos szára pedig virágzás idején zöldeskék v. ibolyás színű, ill. e növények faja (Limodorum abortivum)
Gérbitz. Pilise’ sarkantyúja a’ nyelve’ tövéből előrenőtt: Porh.Porhon ’porzó’ burkos, lehúlló
(1807 Diószegi Sámuel–Fazekas Mihály)
Gérbitz plánta
(1832 Kassai József)
A hazai orchideák között nincs fánlakó, televénylakó több is van. Közülük néhány – például az élősködő gérbics, a madárfészek- és a bajuszvirág – néha a talajban virágzik, és ott is hoz termést
(1964 Élet és Tudomány)
Védett és veszélyeztetett növényfajok a Soproni-hegységben […] Gérbics Limodorum abortivum
(1996 Tímár Gábor)
Vízszintes és függőleges kiterjedésben, tízméterekre egymástól olyan fajok népesítik be a meleg dolomitfelszíneket [ti. a csákvári botanikai-geológiai tanösvényen a Vértesben], mint például a deres csenkesz, a sulyoktáska, a naprózsa, ezüstvirág, […] pirosló gólyaorr és egy különös orchideaféle, a gérbics
(1998 Természet Világa)
a. (egysz-ban, kötött szókapcsolat részeként fajnévben is)
〈az e fajt is magában foglaló nemzetség elnevezéseként〉
Gérbitz. (Limodorum) […]. violaszín gérbitz (L. [= Limodorum] abortivum W. Orchis abortiva L.) […] fonák gérbitz (L. [= Limodorum] Epipogium W. Satyrium Epipogium L.)
(1807 Diószegi Sámuel–Fazekas Mihály)
Gérbicz, fn.főnév limodorum; fonák gérbicz: l. [= limodorum] epipogium; violaszin gérbitz: l. [= limodorum] abortivum
(1843 Természettudományi szóhalmaz)
[elvetendő nevek:] gérbicz (Limodorum)
(1878 Fialowski Lajos)
Centrosis (Limodorum), gérbic, a kosborfélék családjába tartozó növénynemzetség
(1936 ÚjIdőkLex.)
Vö. ÉKsz.

Beállítások