bálványos mn 15A2

1. (kissé rég, irod) ’bálványra, vagyis kultikus tiszteletben részesített szoborra v. (természeti) tárgyra jellemző, ill. arra emlékeztető’ ❖ [az emberek] álltak bálványosan a kapuk körül (1922 Barta Sándor 9034001, 13) | Az előbb még hisztériától vak szeme most látta Zugfeld arcát, melyen már megint a bálványos hidegség terült el (1927 Barta Lajos CD10).

2. (rég) ’bálványimádó, bálványtisztelő 〈személy〉, ill. arra valló v. jellemző 〈cselekvés〉’ ❖ Játékok, mindenik valami bálványos inneplés vólt (1783 Molnár János C0293, 124) | A testgyakorlást rendezett alakban legelőször a görögöknél találjuk fel, kik azt, mint a szépség és testhajlékonyság bálványos imádói, a legnagyobb becsben tartották (1847 Hetilap CD61).

3. (/Népr) ’fontos, ill. fő szerkezeti elemeként vastag oszloppal v. gerendával, vagyis bálványfával ellátott 〈építmény, szerkezet〉’ ❖ [a háznak] léckerítése, nagy bálványos kapuja, csúcsos ablaktáblája volt (1867 Tolnai Lajos 8483017, 19) | a fából való építés [boronafalnál] művészibb módja, a bálványos szerkezet (1898 Az Osztrák–Magyar Monarchia ford. CD21) | Az egykarú emelő elve alapján, gerendával és csavarral működő bálványos prés vagy régős prés (Baumpress) (1977 NéprajziLex. CD47) | A kalodás dörzsölőket szerkezetük alapján két csoportba soroljuk: rögzített bálványosak azok, amelyeknek a kalodájuk forgatható, míg a forgó bálványosaknál a kaloda rögzített (1991 Magyar néprajz CD47).

Vö. CzF. bálványos¹; TESz. bálvány; SzT.

bálványos melléknév 15A2
1. (kissé rég, irod)
bálványra, vagyis kultikus tiszteletben részesített szoborra v. (természeti) tárgyra jellemző, ill. arra emlékeztető
[az emberek] álltak bálványosan a kapuk körül
(1922 Barta Sándor)
Az előbb még hisztériától vak szeme most látta Zugfeld arcát, melyen már megint a bálványos hidegség terült el
(1927 Barta Lajos)
2. (rég)
bálványimádó, bálványtisztelő 〈személy〉, ill. arra valló v. jellemző 〈cselekvés〉
Játékok, mindenik valami bálványos inneplés vólt
(1783 Molnár János)
A testgyakorlást rendezett alakban legelőször a görögöknél találjuk fel, kik azt, mint a szépség és testhajlékonyság bálványos imádói, a legnagyobb becsben tartották
(1847 Hetilap)
3. (/Népr)
fontos, ill. fő szerkezeti elemeként vastag oszloppal v. gerendával, vagyis bálványfával ellátott 〈építmény, szerkezet〉
[a háznak] léckerítése, nagy bálványos kapuja, csúcsos ablaktáblája volt
(1867 Tolnai Lajos)
a fából való építés [boronafalnál] művészibb módja, a bálványos szerkezet
(1898 Az Osztrák–Magyar Monarchia ford.)
Az egykarú emelő elve alapján, gerendával és csavarral működő bálványos prés vagy régős prés (Baumpress)
(1977 NéprajziLex.)
A kalodás dörzsölőket szerkezetük alapján két csoportba soroljuk: rögzített bálványosak azok, amelyeknek a kalodájuk forgatható, míg a forgó bálványosaknál a kaloda rögzített
(1991 Magyar néprajz)
Vö. CzF. bálványos¹; TESz. bálvány; SzT.

Beállítások